Aeroporti Ndërkombëtar i Sarajevës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aeroporti Ndërkombëtar i Sarajevës (boshnjakisht: Međunarodni aerodrom Sarajevo/Међународни аеродром Сарајево), i njohur gjithashtu si Aeroporti i Butmirit, është aeroporti kryesor ndërkombëtar në Bosnjë dhe Hercegovinë, që shërben në Sarajevë, kryeqyteti i Bosnjë dhe Hercegovinës. Ndodhet 3.3 nautical mile (6.1 km; 3.8 mi) në jugperëndim të stacionit hekurudhor të Sarajevës dhe rreth 6.5 nautical mile (12.0 km; 7.5 mi) në perëndim të qytetit të Sarajevës në komunën Illixha, në periferi të Butmirit. Në vitin 2019, 1,143,680 pasagjerë udhëtuan përmes aeroportit, krahasuar me 323.499 më 2001.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fluturimet e para të rregullta për në Sarajevë duke përdorur një aeroport në periferi të Butmir fillojnë në vitin 1930 kur aeroplani i brendshëm Aeroput hapi një rrugë të rregullt që lidh Beogradin me Podgoricën përmes Sarajevës.[2] Një vit më vonë, Aeroput hapi një rrugë të re që lidh Beogradin dhe Zagrebin përmes Sarajevës, Splitit dhe Rijekës. Më 1935, Aeroput operoi tre herë në javë rrugën pa ndalesë Beograd - Sarajevë, e cila u shtri në Dubrovnik një vit më vonë. Në vitin 1937, Aeroput përfshiu fluturime të rregullta që lidhnin Sarajevën me Zagrebin, dhe 1938 ishte viti kur u prezantuan fluturimet e para ndërkombëtare, kur Aeroput zgjati rrugën Dubrovnik - Sarajevo - Zagreb me Vjenën, Brno dhe Pragë.[3]

Në vitin 2016, Qatar Airways njoftoi një rrugë të re nga Doha në Sarajevë. Sidoqoftë, fillimi i këtij shërbimi fillimisht u shty dhe më pas u transferua në 10 tetor 2017. me katër fluturime javore.[4] Më 5 dhjetor 2016, aeroporti mirëpriti pasagjerin e tij 800,000 në fluturimin Air Serbia JU113 për në Beograd.[5]

Linjat ajrore dhe destinacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasagjerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e përparmeve
Ndertesa kryesore
Salla e kontrollit

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Record year for Sarajevo and Tuzla airports" (në anglisht).
  2. ^ "Drustvo za Vazdusni Saobracaj A D – Aeroput (1927-1948)" (në boshnjakisht). European Airlines. Marrë më 24 janar 2019.
  3. ^ "Aeroput, the First Airline that Landed in Sarajevo". Sarajevotimes.com (në anglisht). 21 prill 2014. Marrë më 24 janar 2019.
  4. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 gusht 2016. Marrë më 25 gusht 2016.Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
  5. ^ "Sarajevo-Airport.ba - Međunarodni aerodrom Sarajevo". Sarajevo-airport.ba (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 dhjetor 2018. Marrë më 10 maj 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Ndërkombëtar i Sarajevës
SarajevoFlughafen-SA.jpg
Kodi-IATA SJJ
Kodi-ICAO LQSA
Koordinatat 43°49′29″V 018°19′53″L / 43.82472°V 18.33139°L / 43.82472; 18.33139Koordinatat: 43°49′29″V 018°19′53″L / 43.82472°V 18.33139°L / 43.82472; 18.33139
Itinerari i trafikut
Operatori lokal Drejtorati i Aviacionit Civil i Bosnjë dhe Hercegovinës (BHDCA)
Të dhëna bazë
Vendet e fluturimit Sarajeva, Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Pasagjerë 1,143,680 rritje 9,3%
Lëvizjet e avionit 13,671 rritje 1,8%
Sistemi i pistës