Aerospatiale Gazelle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
352 Forcat Ajrore të Qipros mbajnë ditën e hapur vjetore më 8 nëntor. Ndër helikopterët e tjerë, ky shembull u shfaq në bazën ajrore të Lakatamia.

Aerospatiale Gazelle (emërtimet e kompanisë: SA 340, SA 341 dhe SA 342) është një helikopter francez me pesë ulëse, i përdorur zakonisht për transport të lehtë, zbulim dhe sulme të lehta. Ai fuqizohet nga një motor i vetëm me turbinë Turbomeca Astazou dhe ishte helikopteri i parë që kishte një bisht fenestron në vend të një rotori, bishti konvencional. Ai u projektua nga Sud Aviation, më vonë Aérospatiale, dhe u prodhua në Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar përmes një marrëveshjeje të përbashkët prodhimi me Westland Aircraft. Prodhimi i mëtejshëm me licencë u krye nga SOKOJugosllavi dhe Kompania Arabe Britanike e Helikopterëve (ABHCO) në Egjipt.

Që kur u fut në shërbim në vitin 1973, Gazela është prokuruar dhe operuar nga një numër klientësh eksportues. Ajo gjithashtu ka marrë pjesë në konflikte të shumta në mbarë botën, duke përfshirë nga Siria gjatë Luftës së Libanit të vitit 1982, nga Ruanda gjatë Luftës Civile të Ruandës në vitet 1990 dhe nga pjesëmarrës të shumtë në të dyja anët e Luftës së Gjirit të vitit 1991. Në shërbimin francez, Gazelle është plotësuar si një helikopter sulmues nga Eurocopter Tiger më i madh, por mbetet në përdorim kryesisht si një helikopter zbulues.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Aérospatiale Gazelle", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-05, marrë më 2022-12-22