Afërdita Podvorica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aferdita Podvorica
Të dhënat personale
Emri i plotëAferdita Podvorica
Data e lindjes (1978-09-10) 10 Shtator, 1978 (41 vjeç)
Vendi i lindjesPodujevo, Yugoslavia
PozicioniSulmuese
Informacionet për klubin
Klubi aktual1. FFC Turbine Potsdam
Numri15
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1995–20001.FFC Turbine Potsdam
2000–2002WSV Wolfsburg
2006–20091. FFC Turbine Potsdam
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 14 november 2007

Afërdita Podvorica (e lindur më 10 shtator 1978 në Podujevë) është një futbolliste sulmuese shqiptare. Ajo luan për ekipin 1. FFC Turbine Potsdam.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi të luante futboll pasi u frymëzua nga babai dhe vëllai i saj. Ajo shkoi në Gjermani dhe u bashkua me Turbine Potsdam në vitin 2005. Pas pesë sezonesh në Potsdam ajo shkoi në Wolfsburg për dy vjet para se të kthehej në Potsdam. Më pas, ajo pësoi disa lëndime dhe luajti kryesisht në ekipin rezervë para se të bashkohej me ekipin e parë në vitin 2005.

Ajo fitoi UEFA women's Cup në vitin 2005, kampionatin gjerman në 2004 dhe 2006 dhe Kupën Gjermane në 2004, 2005 dhe 2006.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]