Jump to content

Aferim!, film

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aferim! është film rumun, dramë e vitit 2015, i drejtuar nga Radu Jude dhe prodhuar nga Ada Solomon. [1] U shfaq në seksionin kryesor të konkursit të Festivalit të 65-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, [2] ku Radu Jude fitoi Ariun e Argjendtë për Regjinë më të Mirë . [3] Ai u zgjodh si hyrja rumune për Filmin më të Mirë në Gjuhët e Huaja në Akademinë e 88-të . [4] [5]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi vendoset në Vllahi në fillim të shekullit të 19-të, kur një polic lokal, Costandin i luajtur nga Teodor Corban, punësohet nga Iordache, një boyar, për të gjetur Carfin të luajtur nga Toma Cuzin, një skllav rom që ishte arratisur nga pasuria e boyar pasi kishte një lidhje me gruan e tij, Sulltanën. [6]

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Viktor Rebengiuc si Stan
 • Luminița Gheorghiu si Smaranda Cîndescu
 • Șerban Pavlu si Udhëtar
 • Toma Cuzin si Carfin Pandolean
 • Gabriel Spahiu si Vasile
 • Mihaela Sîrbu si Sulltanana
 • Alexandru Bindea si Prift në rrugë
 • Teodor Corban si Costandin

Realizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Publikimi Hollywood Reporter e përshkruan filmin e Radu Jude si "një mësim të ashpër të historisë, i zbehur nga humori i papërfillur dhe elementët klasikë perëndimorë". Revista Variety shkruan se Aferim! është "një depërtim i jashtëzakonshëm dhe jashtëzakonisht inteligjent në një periudhë vendimtare të historisë, një film po aq frymëzues aq dhe i furishëm". [7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Aferim! (2015)". Cinemagia (në rumanisht).
 2. ^ "Berlinale 2015: Competition Complete". berlinale.de (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2015. Marrë më 28 janar 2015.
 3. ^ "Prizes of the International Jury" (në anglisht). Berlinale. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2006. Marrë më 14 shkurt 2015.
 4. ^ "And Romania's nomination for next year's Oscars is..." Romania Insider (në anglisht). 4 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2016. Marrë më 4 gusht 2015.
 5. ^ "Berlin Winner 'Aferim!' Picked Up for U.S. Distribution". Hollywood Reporter (në anglisht). 7 gusht 2015. Marrë më 7 gusht 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ Blaga, Iulia (11 shkurt 2015). ""Aferim!", un western valah despre intoleranță și multe altele". HotNews.ro (në rumanisht).
 7. ^ Călin, Dorina (12 shkurt 2015). "Ce scrie presa de specialitate despre "Aferim!": Incursiune excepțională, inteligentă în istorie; un film inspirat, furios; o lecție aspră de istorie". Mediafax.ro (në rumanisht).