Afet İnan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prof. Dr.

Afet İnan
U lind në
Ayşe Afet

30 tetor 1908
Vdiq8 qershor 1985 (76 vjet)
KombësiaTurke
ArsimiHistori, sociologji
ShkollimiUniversiteti i Gjenevës, Zvicër
ProfesioniAkademike
OrganizataUniversiteti i Ankarasë
Njohur përVajza e birësuar e Mustafa Kemal Atatürk
Bashkëshorti/jaRıfat İnan
Fëmijë2
Prind/ërİsmail Hakkı Uzmay (baba)
Şehzane (nënë)

Ayşe Afet İnan (30 tetor 1908 – 8 qershor 1985) ishte një historiane dhe sociologe turke. Ajo ishte një nga tetë vajzat e birësuara të Mustafa Qemal Ataturkut. Ajo njihej se ishte e përfshirë në praktikën e antropologjisë fizike, pasi mati mbi gjashtëdhjetë mijë kafka në Anadoll, e cila kishte për qëllim të mbështeste Tezën e Historisë Turke.[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afet İnan lindi tek İsmail Hakkı Bey (İsmail Hakkı Uzmay) dhe Şehzane Hanım nga Doyran (sot Dojran),[3][4] në vitin 1908 në distriktin e Kesendire (Polyoroz, sot Kassandra, Greqi) në Vilajetin e Selanikut.[5]

Ajo dhe familja e saj emigruan në Adapazarı për shkak të Luftërave Ballkanike. Ajo filloi shkollën fillore në Adapazarı më 4 mars 1913. "Më pas ata u zhvendosën në Ankara, Mihalıççık, Karaoğlan, Biga. Nëna e saj Şehzane vdiq nga tuberkulozi më 15 maj 1915. Meqenëse babai i saj u martua me një vajzë të re, Ayşe Afet vendosi të bëhej mësuese për të fituar jetesën e saj.[6] Kur jetonin në Bigë, motra e saj e vogël Nezihe lindi nga babai i saj Ismail Hakki dhe gruaja e tij e dytë. Në vitin 1920 mbaroi arsimin fillor gjashtëvjeçar. Në vitin 1921, ata u vendosën në Alanja. Në vitin 1922, ajo mori një kualifikim mësuesi në Elmalı dhe u caktua si mësuese në shkollën e vajzave Elmalı. Ajo u diplomua në Kolegjin e Mësuesve për Vajza në Bursa në vitin 1925 dhe filloi të punojë si mësuese e shkollës fillore në Izmir. Ajo u takua me Mustafa Qemal Ataturkun në tetor të po atij viti gjatë vizitës së tij në Izmir.

Nga e majta në të djathtë: Rukiye (Erkin), Sabiha (Gökçen), Afet (İnan), and Zehra (Aylin), vajzat e birësuara të M. K. Atatürk.

Afet u dërgua në vitin 1925 nga Atatürk në Lozanë, Zvicër, për të mësuar frëngjisht. Pas kthimit në Turqi në vitin 1927, ajo ndoqi Lycée Notre Dame de Sion Istanbul. Me të mbaruar atje u emërua mësuese e shkollës së mesme për histori. Në vitin 1935, Afet İnan shkoi përsëri në Zvicër dhe ishte studente e Eugène PittardUniversitetin e Gjenevës midis viteve 1936 dhe 1938. Në vitin 1939, pasi u diplomua, ajo mori një PhD në sociologji. Në vitin 1950 u bë profesoreshë në Universitetin e Ankarasë.

Ajo ishte bashkëthemeluese dhe anëtare drejtuese e Shoqërisë Historike Turke.

Varri i Afet İnan në Varrezat Cebeci Asri, Ankara

İnan vdiq më 8 qershor 1985, në Ankara, duke lënë pas vajzën e saj Arı dhe djalin e saj Demir.

“Çmimi i Studimeve Historike Afet İnan” jepet çdo dy vjet nga Fondacioni Turk i Historisë në bashkëpunim me familjen e Inanit.

Bibliografi të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Medeni bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün el yazıları, Ankara, Türk Tarih Kurumu, 1969
 • Atatürk'ten yazdıklarım, Ankara, 1969
 • Recherches Sur les Caractéres Anthropologiques des Population de la Turquie, Genève, 1939
 • Türk Amirali Piri Reis'in Hayatı ve Eserleri
 • L'émancipation de la Femme Turque
 • Eski Mısır Tarih ve Medeniyeti, 1956 (Historia e Egjiptit të Lashtë)
 • Biografia Arkivuar 11 gusht 2020 tek Wayback Machine (në turqisht)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Corry Guttstadt (2008). Turkey, the Jews, and the Holocaust (në anglisht). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-76991-4.
 2. ^ Esra Özyürek (2006). Nostalgia for the Modern: State Secularism and Everyday Politics in Turkey (në anglisht). Dake University Press. ISBN 978-0-8223-3879-6.
 3. ^ Özdemir, Özlem (2021). Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü (në turqisht). Kırmızı Kedi. ISBN 6052987901.
 4. ^ Arı İnan, Profesör Doktor Afet İnan, Remzi Kitabevi, 2005, ISBN 978-975-14-1065-8, p. 16. (në turqisht)
 5. ^ Arı İnan, Profesör Doktor Afet İnan, p. 23.
 6. ^ İpek Çalışlar, Latife Hanım, ISBN Doğan Kitap, 2006, ISBN 978-975-293-478-8, p. 384. (në turqisht)