After Ever Happy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
After Ever Happy
Regjia ngaCastille Landon
Shkruar ngaSharon Soboil
Bazuar nëAfter Ever Happy
nga Anna Todd
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaRob Givens & Joshua Reis
MontazhiMorgan Halsey
MuzikaGeorge Kallis

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaVoltage Pictures
Data e publikimit
10 gusht 2022 (Londër)
7 shtator 2022
Kohëzgjatja
95 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Fitimi$18.8 million[1]

After Ever Happy (në disa vende u lansua si After Ever After ose After Forever) është një film dramatik romantik amerikan i vitit 2022 me regji nga Castille Landon, dhe skenar nga Sharon Soboil. Bazuar në romanin e vitit 2015 me të njëjtin emër nga Anna Todd, është një vazhdim i After We Fell, dhe pjesa e katërt e përgjithshme në serinë e filmave After. Në film luajnë Josephine Langford dhe Hero Fiennes Tiffin, duke ripërsëritur rolet e tyre si Tessa Young dhe Hardin Scott, respektivisht.[2] Komploti vazhdon premisën e tre filmave të mëparshëm.

After Ever Happy pati premierën botërore në Londër më 10 gusht 2022 dhe u shfaq në teatër më 7 shtator 2022.[3] Pjesa e pestë e titulluar After Everything është aktualisht në post-produksion, ndërsa një paraardhës dhe një vazhdim shtesë i përqendruar rreth fëmijëve të personazheve kryesore të serialit janë gjithashtu në zhvillim.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa orë pasi Christian Vance i zbulon Hardinit se ai është babai biologjik i Hardinit, Hardin kthehet në dasmën e nënës së tij me Tessa, ku ai përballet me të për mashtrimin. Vance përpiqet të shpjegojë veten, por Hardin sulmon me një shishe uiski. Atë mbrëmje, Tessa gjen një Hardin të dehur duke hyrë në shtëpinë e Trishit dhe duke i vënë zjarrin vendit. Hardin e kupton gabimin e tij dhe përpiqet të shuajë zjarrin, pa dobi, por Vance mbërrin dhe e nxjerr fshehurazi Hardin nga pjesa e pasme e makinës së Tessa-s ndërsa zjarrfikësja arrin. Hardin zgjohet të nesërmen në mëngjes dhe Tessa i thotë se Vance i tha policisë se e kishte vënë zjarrin vetë. Ata vozisin me makinë në një kodër ku bëjnë seks.

Tessa dhe Hardin kthehen në hotelin e tyre ku ajo i rrëfehet Kimberley, të fejuarës së Vance, për problemet e saj në lidhje me çështjet e zemërimit të Hardinit përpara se të zbulojë se Hardin është larguar nga hoteli. Tessa e gjurmon atë në një festë ku e gjen atë të dehur dhe të lodhur. Ajo i ofron atij një shans të largohet me të, por ai nuk pranon dhe ajo kthehet në SHBA. Pas kthimit në banesën e saj, Tessa gjen të atin, të vdekur nga një mbidozë e dukshme. Landon e telefonon Hardin dhjetëra herë për ta njoftuar para se të marrë më në fund. Ai kthehet te Tesa dhe përpiqet ta ngushëllojë, por ajo fshihet prej tij. Hardin debaton me nënën e saj, Carol, nëse ai është i mirë për Tessa-n dhe se si ai e braktis gjithmonë atë.

Megjithatë, Hardin, së bashku me Landon, marrin pjesë në funeralin e Riçardit për të mbështetur Tessa-n. Hardin dhe Tessa shkojnë në një darkë të organizuar nga babai i Hardinit, Ken, dhe mamaja e Landon, Karen, së bashku me Landon dhe shoqen e tij, Nora, për t'i thënë lamtumirën Landon ndërsa ai shkon në Nju Jork për shkollë, ku jeton edhe Nora. Pas darkës, Tessa e nxjerr Hardinin jashtë për të folur. Ajo i thotë se ata kanë nevojë për kohë për t'u shëruar nga traumat e tyre të fundit familjare dhe ajo ka vendosur të largohet nga Vance Publishing për t'u transferuar në Nju Jork me Landon. Hardini lëndohet nga bomba dhe për pak e godet Landon nga inati që nuk ia ka thënë, por Landon i kujton atij se ai është gjithashtu shoku i Tessa-s po aq sa Hardini është vëllai i tij. Tessa i jep Hardinit një ultimatum që nëse ai e do atë, ai nuk do ta ndjekë atë në Nju Jork dhe do t'i lërë të kalojnë kohën e tyre larg, për të cilën ai pa dëshirë pranon.

Tessa transferohet me Landon dhe fillon të punojë me Norën në një restorant elegant dhe Hardin fillon të shkojë në AA dhe diplomohet nga universiteti. Muaj më vonë, Hardin vjen në Nju Jork për punë dhe Landon i ofron ta presë. Tessa merr dy turne për të shmangur Hardin, por Landon dhe Hardin vijnë në restorantin e saj dhe e kërkojnë atë si serverin e tyre. Hardin qëndron derisa ajo është jashtë punës dhe ata flasin se si kanë qenë; Kthimi i Hardinit dhe Tesa në pritje për t'u pranuar në NYU. Gjatë dy ditëve të ardhshme, ata kalojnë kohë së bashku, ngadalë duke u rilidhur, gjatë së cilës Landon më në fund fillon një marrëdhënie romantike me Norën, për lumturinë e Hardin dhe Tessa. Një natë kur Landoni është te Nora, Tessa dhe Hardin dorëzohen dhe bëjnë seks sërish. Të nesërmen në mëngjes pasi Hardin largohet, Tessa gjen një libër në çantën e tij, të titulluar "Pas", duke dokumentuar të gjithë marrëdhënien e tyre. Kur Hardin kthehet, Tessa përballet me të për librin, duke mos dashur që jeta e saj të botohet që të gjithë ta lexojnë, por Hardin i thotë se tashmë ka një luftë ofertash për librin. Ai e kishte lexuar ditarin e tij gjatë terapisë dhe një botues përfundoi duke e lexuar dhe gjithçka u përshkallëzua që atëherë. Tessa deklaron se lidhja e tyre ka përfunduar zyrtarisht.

Dikur më vonë, libri i Hardinit është shpallur më i shitur nga New York Times. Me pak miq në shkollë dhe Landon që në thelb është transferuar me Norën, Tessa i drejtohet Robertit, mikut të Norës, për shoqëri. Atë natë, Tessa futet fshehurazi në librin e Hardinit duke nënshkruar pa e ditur ai, në mënyrë që ajo të dëgjojë. Ajo keqinterpreton një vështrim midis Hardinit dhe një gruaje dhe ndërsa Tessa largohet, Hardin e shikon atë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 2020, një përshtatje e filmit artistik të After Ever Happy u njoftua se ishte në zhvillim e sipër. Zhvilluar në të njëjtën kohë me After We Fell, filmat u njoftuan se do të drejtoheshin nga Castille Landon me Sharon Soboil që shërbente si skenariste. Josephine Langford dhe Hero Fiennes-Tiffin u konfirmuan për të ripërsëritur rolet e tyre si Tessa Young dhe Hardin Scott, respektivisht.[5][6]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi hyri në paraprodhim në shtator 2020, përpara publikimit të After We Collided. Xhirimet u zhvilluan, krah për krah me After We Fell. Në dhjetor 2021, Louise Lombard, Kiana Madeira, Chance Perdomo, Rob Estes, dhe Carter Jenkins u konfirmuan se kishin ripërsëritur rolet e tyre nga filmat e mëparshëm. Traileri i parë ngacmues u publikua në dhjetor 2021.[7]

Xhirimet u zhvilluan në Bullgari dhe përfundoi prodhimi në dhjetor 2020. Gjatë produksionit, aktorët punuan ngushtë së bashku dhe qëndruan në një hotel në një mënyrë më të izoluar, ndërkohë që kamerat nuk po rrotulloheshin, për shkak të kufizimeve dhe protokolleve të pandemisë COVID-19.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "After Every Happy (2022)" (në anglisht). Marrë më 16 shtator 2022.
  2. ^ "Everything to Know About "After Ever Happy," the Final After Movie". www.yahoo.com (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2022. Marrë më 2022-05-02.
  3. ^ "OMG a New Teaser Trailer for "After Ever Happy" Just Dropped — Watch Here". Seventeen (në anglishte amerikane). 2022-04-08. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2022. Marrë më 2022-05-02.
  4. ^ Fuentes, Tamara (8 tetor 2020). ""Chilling Adventures of Sabrina" Star Chance Perdomo Joins "After" Film Series". Seventeen (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2021. Marrë më 21 shkurt 2022.
  5. ^ D'Alessandro, Anthony (8 shtator 2020). "'After' Sequels 'After We Fell' & 'After Ever Happy' Going Into Production; Castille Landon To Direct – Updated". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 21 shkurt 2022.
  6. ^ Moore, Kasey (27 janar 2022). "'After Ever Happy' Expected to Arrive on Netflix in Select Regions in 2022/23". What's On Netflix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2022. Marrë më 21 shkurt 2022.
  7. ^ Mboho, Edidiong (26 dhjetor 2021). "'After Ever Happy' Trailer Shows New Drama for Tessa and Hard in the Final Film". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2021. Marrë më 21 shkurt 2021.
  8. ^ After Ever Happy Movie (1 dhjetor 2021). "Louise Lombard on working with Hero & Jo on AfterWeFell and AfterEverHappy". Twitter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2022. Marrë më 21 shkurt 2022.