Aftonbladet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Faqja e parë nga botimi i parë i cili u bë më 6 dhjetor 1830

Aftonbladet është gazetë ditore suedeze e cila botohet në Stokholm. Aftonbladet është një nga gazetat e mëdhaja në vendet Nordike. Ky gazetë u themelua nga Lars Johan Hierta në vitin 1830 në emrin Aftonbladet i Stockholm[1][2][3] gjatë mordenizimit të Suedisë. Në vitin 1998, qarkullimi i Aftonbladet ishte 397,000 kopje në ditët javore dhe 502,000 kopje në ditët e diele. Në vitin 2001, qarkullimi ishte 402,000 kopje. Në vitin 2004, Aftonbladet ishte gazeta më e shitur në Suedi dhe vendet Nordike. Në vitet 2005, gazeta kishte 429,000 kopje. Në vitin 2010, qarkullimi kishte 310,900 kopje. Në vitin 2014, qarkullimi kishte 154,900 kopje.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Karl Erik Gustafsson; Per Rydén (2010). A History of the Press in Sweden (PDF). Gothenburg: Nordicom. ISBN 978-91-86523-08-4. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 13 shkurt 2015. Marrë më 13 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The press in Sweden". BBC News. 2004. Marrë më 18 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Byron J. Nordstrom (2010). Culture and Customs of Sweden. ABC-CLIO. f. 84. ISBN 978-0-313-34371-1. Marrë më 20 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "PwC's Media Certificate". PwC. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 11 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]