Agim Fagu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Agim Besim Fagu (lindur më 16 shtator 1947) është një ish basktebollist dhe diplomat shqiptar.[1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fagu lindi më 16 shtator 1947 në Tiranë nga një familje sportistësh. Babai i tij, Besim Fagu, një vit më parë, kishte kontribuar në themelimin e klubit shumsportësh Partizani.[3]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fagu i hyri politikës pas viteve 89, ku ai garoi edhe për kryeun e Bashkiës së Tiranës si kandidat i Partisë Socialiste të Shqipërisë, por nuk fitoi.[2] Në vitin 1998, ai u emërua ambasador i Shqipërisë në Mbretërinë e BashkuarLondër. Ai e mbajti këtë post deri në vitin 2005, duke luajtur një rol të madh në përmirësimin e marrëdhënieve midis dy vendeve si dhe lehtësimin e procedurave të vizave.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Agim Fagu, një "produkt" i Tiranës, që u bë idhull i tifozerisë së kuqe". Panorama Sport. 24 dhjetor 2018. Marrë më 7 janar 2019.
  2. ^ a b Ylli Pata (19 janar 2016). "PROFIL/ Agim Fagu: kampioni diplomat që futi shqiptarët në NATO". Tesheshi.com. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 7 janar 2019.
  3. ^ "Agim Fagu, "Zotëria 48" i basketbollit shqiptar". Albanian.cri.cn. 25 shtator 2017. Marrë më 7 janar 2019.