Jump to content

Ahagar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malet Ahagar
Peisazhi i rajonit të Assekrem në Ahagar në Provincën Tamanrasset
Pika më e lartë
MajaMali Tahat
Ngritja2,908 m (9,541 ft)
Emërtimi
Emri amtarArabisht: جبال هقار
Berberisht: idurar n Uhaggar
Gjeografia
ShtetiAlgjeria

Malet Ahagar ose Hogar (Arabisht: جبال هقار; Berberisht: idurar n Ahaggar) janë një rajon malor në Saharën qendrore, Algjerinë jugore, përgjatë Tropikut të Gaforres. Malet mbulojnë një sipërfaqe prej afro 550,000 km katror.[1]

Një oazë në Malet Ahagar

Ky rajon malor ndodhet rreth 1.500 km në jug të kryeqytetit, Algjer. Zona është kryesisht shkretëtirë shkëmbore me një lartësi mesatare prej më shumë se 900 metra mbi nivelin e detit. Maja më e lartë, mali Tahat, është 2.908 metra.[1] Malet përbëhen kryesisht nga shkëmbi metamorfik afërsisht 2 miliardë i vjetër, megjithëse ka zona ku aktiviteti më i fundit vullkanik ka hedhur një shkëmb shumë më të ri.[1] Disa nga majat më dramatike, të tilla si Ilamen, janë rezultat i erozionit zvogëlon kupola vullkanesh të zhdukur, duke lënë pas materialin më rezistent që bashkoi bërthamat vullkanike.[1]

Assekrem është një pikë e famshme dhe shpesh e vizituar, ku Charles de Foucauld ndërtoi një strehë oshënari në vitin 1911.[2] Qyteti kryesor pranë Maleve Hoggar është Tamanrasset, i ndërtuar në një luginë të shkretëtirës ose uadja.

Malet Ahagar zakonisht përjeton verë të nxehtë, me një klimë të ftohtë dimri. Temperaturat bien nën ngrirjen në dimër. Reshjet e shiut janë të rralla dhe sporadike gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, pasi klima është më pak ekstreme sesa në shumicën e zonave të tjera të Saharasë, Malet Ahagar janë një vend kryesor për bioshumëllojshmërinë, përfshirë numrin e llojeve të reliktit. Malet Ahagar janë pjesë e ekoregjionit të pyjeve malore të montane të zonës së Saharasë Perëndimore.

Malet Ahagar janë shtëpia e Parkut Kombëtar Ahagar, një nga parqet kombëtare të vendit.[3] Maja më e lartë e Ahagarit, Mali Tahat ndodhet në zonën e parkut, e cila mbulon afërsisht 450,000 kilometra katrorë.[3]

Pak në perëndim të Ahagar, një popullatë e qenit të egër afrikan i rrezikshëm (Lycaon pictus) mbeti e zbatueshme në shekullin e 20-të, por tani mendohet se do të ekstraktohet brenda gjithë këtij rajoni.[4]

Analiza e copëzave të mbledhura në vitin 2006 tregoi praninë e gepardit afrikan veri-perëndimor në rajon.[5][6] Midis gushtit 2008 dhe nëntorit 2010, katër persona u regjistruan nga kurthet e kamerave.[7] Një gepard i vetëm u filmua dhe u fotografua nga natyralistët algjerianë në vitin 2020 në parkun kombëtar në fushën vullkanike Atakor majat e të cilit afrohen në një lartësi prej 3000 metrash.[8]

Popullsitë relike të krokodilit afrikan perëndimor vazhduan në malet Ahagar deri në fillim të shekullit të 20-të.[9]

Parku përmban gjithashtu një popullsi bimëngrënës siç janë speciet e saharanit të deleve barbare dhe gazelën Dorcas.[3]

Bimësia në këtë zonë përfshin pemë si Vachellia tortilis, Vachellia seyal, myrtle dhe Tamarix aphylla të cilat janë shpërndarë në të gjithë zonën. Bimë të tjera mund të përfshijnë Citrullus colocynthis dhe Calotropis procera.

  1. ^ a b c d Scheffel, Richard L.; Wernet, Susan J., red. (1980). Natural Wonders of the World (në anglisht). United States of America: Reader's Digest Association, Inc. fq. 32-33. ISBN 0-89577-087-3.
  2. ^ Sattin, Anthony Ham, Nana Luckham, Anthony (2007). Algeria (në anglisht) (bot. 1st). Footscray, Vic.: Lonely Planet. fq. 188. ISBN 1741790999. assekrem.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  3. ^ a b c "Ahaggar National Park, Saharan Algeria Region, Algeria" (në anglisht). Algeria.com. Marrë më 27 maj 2020.
  4. ^ Hogan, C. Michael (2009). "Painted Hunting Dog: Lycaon pictus". GlobalTwitcher.com (në anglisht). N. Stromberg. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2010.
  5. ^ Busby, G. B. J. (2006). The Cheetah (Acinonyx jubatus) in Northern Africa : A Non-Invasive Genetic Study of Carnivores from the Ahaggar Mountains, Southern Algeria (PDF) (Master's thesis) (në anglisht). Imperial College London. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 shtator 2020. Marrë më 12 gusht 2020.
  6. ^ Busby, G. B. J.; Gottelli, D.; Durant, S.; etj. (nëntor 2006). "A Report from the Sahelo Saharan Interest Group - Office du Parc National de l'Ahaggar Survey, Algeria (March 2005) - Part 5: Using Molecular Genetics to study the Presence of Endangered Carnivores" (PDF). Unpublished Report (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 12 gusht 2020.
  7. ^ Belbachir, F.; Pettorelli, N.; Wacher, T.; Belbachir-Bazi, A. & Durant, S.M. (2015). "Monitoring rarity: the critically endangered Saharan cheetah as a flagship species for a threatened ecosystem". PLOS One (në anglisht). 10 (1): e0115136. doi:10.1371/journal.pone.0115136. PMC 4309643. PMID 25629400.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
  8. ^ Agence France-Presse (24 maj 2020). "Critically Endangered Saharan Cheetah Seen in Algeria For The First Time in a Decade". Sciencealert.com (në anglisht). Marrë më 27 maj 2020.
  9. ^ Brito, J. C.; Martínez-Freiría, F.; Sierra, P.; etj. (2011). "Crocodiles in the Sahara Desert: An Update of Distribution, Habitats and Population Status for Conservation Planning in Mauritania". PLOS One (në anglisht). 6 (2): e14734. CiteSeerX 10.1.1.293.4325. doi:10.1371/journal.pone.0014734.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)