Ahmadou Ahidjo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ahmadou Ahidjo
Ahmadou Ahidjo.jpg
Presidenti i 1-rë i Kamerunit
5 maj 19606 nëntor 1982
Pasardhësi: Paul Biya
Kryeminstri i Kamerunit Lindor
1 janar 196015 maj 1960
Pasardhësi: Charles Assalé
Të dhënat personale
Lindi më: 24 gusht 1924
Lindi në: Garoua, Kameruni
Vdiq më: 30 nëntor 1989
Vdiq në: Dakari, Senegali
Kombësia: Kamerunas
Bashkëshortja Germaine Ahidjo
Feja: Islami

Ahmadou Babatoura Ahidjo (24 gusht 1924 – 30 nëntor 1989) ishte Presidenti i parë i Kamerunit nga viti 1960 deri më 1980.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ahidjo lindi në Garoua në veri të Kamerunit, e cila në atë kohë ishte territori francezë.[1] Babai i tij ishte kryetari i fshatit, ndërsa nëna e tij ishte me prejardhje të një robëri.

Nëna e rriti atë si muslimanë dhe dërgoi në një shkollë Kuranore si fëmijë. Në vitin 1932, ai shkoi në shkollë fillore të qeverisë. Pasi dështoi në shkollën fillore në vitin 1938, Ahidjo punoi për disa muaj në shërbimin veterinar. Ai u rikthye në shkollë dhe morri certifikatë një vit më vonë.[1] Ahidjo kaloi tre vitet e ardhshme duke ndjekur shkollën e mesme në Ecole Primaire Supérieur në Jaunde, kryeqyteti i mandatit, duke studiuar për një karrierë në shërbimin civil. Në shkollë, Ahidjo gjithashtu luajti futboll dhe konkurroi si çiklist.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Glickman 1992, p. 1.