Ahmed Pashë Dukagjini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ahmed Pashë Dukagjini (? - 1515) ka qenë shtetar dhe ushtarak i lartë osman në fillimshekullin e 16.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ishte një anëtar i familjes Dukagjini, më përpara e kishte emrin Progon, i biri i Nikollës dhe Kiranës së Gjergj Arianitit.[1] Ai shërbeu si Vezir i madhPerandorinë Osmane nga viti 1512 deri 1515.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Petta, Paolo (2000). Despoti d'Epiro e principi di Macedonia. Esuli albanesi nell'Italia del Rinascimento (në italisht). Lecce: Argo. fq. 206. ISBN 88-8234-028-7.
  2. ^ "Kopje e arkivuar" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 10 qershor 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)