Ahmet Daca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ahmet Daca i njohur edhe si Ahmet Aga ka qenë bashkëpunëtor i ngushtë i Haqif Blytës dhe kunati i tij, duke pasë qenë i martuar me të motrën. Gjatë peridhës 1940-45 ishte kryetar i rrethit te Pazarit të Ri dhe kryetar i komunës së Pazarit të Ri. Daca së bashku me tre djemt e tij dhe me Haqifin u pushkatua në vendbanimin e sotshëm Haxhet të Pazarit të Ri në janar 1945 nga OZN-a jugosllave - nga serbo-komunistët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]