Jump to content

Ahu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ahu
noform
noform
Fagus sylvatica L.
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Fagales
Familja Fagaceae
Gjinia Fagus
Lloji Fagus crenata
Fagus engleriana
Fagus grandifolia
Fagus hayatae
Fagus japonica
Fagus longipetiolata
Fagus lucida
Fagus mexicana
Fagus orientalis
Fagus sylvatica L.
Fagus tauricaAhu (lat. Fagus) është një pemë gjetherënëse që bën pjesë në familjen Fagaceae, që rritet në Europë, Azi dhe Amerikën e Veriut. Fagus sylvatica është lloji më i kultivuar, edhe pse ndryshon fare pak nga llojet e tjera si p.sh. forma e gjethes. Ahu është pemë e madhe që mund të kalojë 35 metra në lartësi dhe 1.5 metra në diametër të trungut.

Përshkrimi:Ahu është dru i zonave malore,shumë i njohur me lëvore e të përhime.Gjethet rënëse,vezake-eliptike,të plota,me 5-9-12 palë nervura,me qerpikëdhe qime si mendafshë,të paktën në nervura.Lulet mashkullore janë në lëvarë rruzullore me rrethlule4-7pjesëshe,lulet femërore 2-3 në një pështjelle me 4 ndarje.Fryti është trekëndor,në një pështjelle 4-vrigujshe,gjëmbore,të drunjëzuar.formon pyje.Lulesa është e tipit 4-5.Ahu është edhe bimë mjekësore.

Përhapja:Ahu eshte specie e përhapur në vendet me klimë të temperuar dhe të ftoht të Hemisferës Verioredhe të Antraktikut.

Ahu gjendet edhe në vendin tone edhe pse fatkeqësisht është në listën e kuqe.

Ahu 280 vjeçar në Svircë (Gollak)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Ahu – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

[1]

  1. ^ Murat Xhulaj. botanika sistematike. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)