Jump to content

Aida Haxhialiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aida Hadžialić

Aida Haxhialiq është politikane suedeze me prejardhje nga Bosnja.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aida Haxhialiq (Bos:Aida Hadžialić) lindi më 21 janar 1987 në Foça, Bosnja dhe Hercegovina. Është politikane suedeze dhe anëtare e partisë demokratike socialiste. Ajo ishte ministre e arsimit që nga 3 tetori 2014.[1] Nga pozita e saj si ministre u largua më 13 gusht 2016, pasi që është zënë duke vozitur në gjendje të dehur.[2][3]

Ajo erdhi në Suedi si refugjate nga Bosnja dhe Hercegovina kur ishte vetëm 5 vjeçare.[4] Me profesion është avokate.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Aida Hadzialic (S) får ministerpost Arkivuar 3 tetor 2014 tek Archive.today Hallandsposten.
  2. ^ "Aida Hadzialic avgår som minister efter rattfylla - DN.SE" (në anglisht). 13 gusht 2016. Marrë më 13 gusht 2016.
  3. ^ "Drink-driving Sweden minister rues 'biggest mistake' - BBC News" (në anglisht). BBC News. Marrë më 14 gusht 2016.
  4. ^ "Sweden minister quits over drink driving" (në anglisht). The Local. 13 gusht 2016. Marrë më 14 gusht 2016.