Aix-en-Provence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aix-en-Provence
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Aix-en-Provence is located in Franca
Aix-en-Provence
Aix-en-Provence
43°31′35″V 5°26′44″L / 43.526304°V 5.445429°L / 43.526304; 5.445429Koordinatat: 43°31′35″V 5°26′44″L / 43.526304°V 5.445429°L / 43.526304; 5.445429
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Qarku Arrondissement Aix-en-Provence
Ndërbashkësia Pays d'Aix
Kryetari Maryse Joissains-Masini
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 186.08 km2
Lartësia 173 m (m.n.d.)
Popullsia 142743 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13100 or 13090
INSEE 13001


Aix-en-Provence është një komunëFrancë. Aix-en-Provence bën pjesë në departamentin Bouches-du-Rhônerajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Komuna ka një popullsi prej 142743 banorë dhe sipërfaqe prej 186.08 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]