Ajelo del Friuli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ajelo del Friuli
Italisht : Aiello del Friuli
Qytet
Vendndodhja
Ajelo del Friuli is located in Itali
Ajelo del Friuli
Ajelo del Friuli

Koordinatat: 45°52′V 13°22′L / 45.867°V 13.367°L / 45.867; 13.367

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Friuli-Venecia Xhulia
Provinca Udine
Sipërfaqja dhe popullsia
 •  urbane 13.35 km2
Lartësia 18 m (m.n.d.)
Popullsia 2267 banorë
Dendësia 169.81 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Aiellesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 33041
Prefiksi 0431
Shenjti mbrojtës Ulderiko
Dita e shenjtit


Ajelo del Friuli (italisht: Aiello del Friuli, Friulian: Daèl, Stampa:Lang-lat) është një komunë italiane e krahinës autonome të Friuli-Venecia Xhuliës.