Jump to content

Akşam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Evening (turqisht: Akşam) është një gazetë turke e themeluar në vitin 1918 dhe në pronësi të Grupit Mediatik Türk të Zeki Yeşildağ (T Medya Yatırım San. Ve Tic. AŞ.) që nga viti 2013. Ai kishte një qarkullim prej rreth 100,000 në 2013.

Logoja e Aksham
Tipi Gazeta dejli
Ouneret TürkMedya (T Medya Yatırım San. ve Tic. AŞ.)
Edoriti në Shef Mustafa Kartoglu
Themelimi 20 September 1918
Politika Pro-AKP
Gjuha Turqisht
Qyteti İstanbul
Vendi Turqia
Circulacioni 103,000 (Maj 2013)
Uebsajt www.aksam.com.tr
 • Media of Turkey
 • List of newspapers

Hostoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluesit e Akşamit në 1918 përfshinin Necmettin Sadak, Kazım Şinasi Dersan, Falih Rıfkı Atay dhe Ali Naci Karacan.

Ish-redaktorët përfshijnë Doğan Özgüden (1964 - 1966).

Në vitin 2010, ish-redaktori Semra Pelek dhe menaxheri i redaksisë Mustafa Dolu u akuzuan në lidhje me raportimin mbi gjyqet e Ergenekon.

Mbrëmja ishte në pronësi të Çukurova Media Group nga viti 1997 deri në 2013, dhe më parë Mehmet Ali Ilıcak. Aktualisht është në pronësi të TMSF të qeverisë turke. Menjëherë pasi u ble nga TMSF, një numër gazetarësh u pushuan nga puna, me ish-deputetin e AKP-së Mehmet Ocaktan që zëvendësoi redaktorin prej pesë vitesh İsmail Küçükkaya, dhe të paktën katër gazetarë që kishin qenë kritikë ndaj qeverisë u pushuan nga puna.

Më 19 korrik 2013, ajo iu shit (së bashku me kanalin televiziv Sky Turk 360 dhe radiostacionin Alem FM) një ndërmarrjeje të përbashkët Cengiz-Kolin-Limak për 60 milion TL. Në shtator 2013, Cengiz-Kolin-Limak u tërhoq nga përpjekja për të blerë Akşam. Në tetor 2013, Akşam, kanali televiziv Sky Turk 360, radiostacioni Alem FM dhe Alem Magazine iu shitën Ethem Sancak.

Në gusht 2017, Zeki Yeşildağ bleu gazetën si pjesë e Es Publishing.

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kavaklı, Nurhan (2005), Bir gazetenin tarihi: Akşam ("History of a newspaper: Akşam"). Yapı Kredi Yayınları

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.turkmedya.com.tr
 2. ^ İsmail Küçükkaya, Akşam, 30 May 2013, AKŞAM Türkiye’nin tarihidir
 3. ^ http://turkey.mom-rsf.org/en/media/detail/outlet/aksam/
 4. ^ https://turkey.mom-rsf.org/en/owners/individual-owners/detail/owner/owner/show/zeki-yesildag/
 5. ^ http://www.turkmedya.com.tr
 6. ^ Info-Türk, Info-Türk Editors
 7. ^ bianet, 25 June 2010, Akşam Newspaper Sued for Ergenekon Reporting
 8. ^ Hurriyet Daily News, 1 July 2013, Columnists fired as daily Akşam gets new chief
 9. ^ Today's Zaman, 21 July 2013, Gov't asked to explain sale of media group, othersArchived 22 July 2013 at the Wayback Machine
 10. ^ http://turkey.mom-rsf.org/en/media/detail/outlet/aksam/