Jump to content

Akademia Kombëtare e Shkencave e Bjellorusisë

Coordinates: 53°55′18″N 27°35′54″E / 53.92167°N 27.59833°E / 53.92167; 27.59833
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Akademia Kombëtare e Shkencave e Bjellorusisë (Bjellorusisht: Нацыянальная акадэмія навук Беларусі, rusisht: Национальная академия наук Беларуси, НАН Беларуси, НАНБ ) është akademia kombëtare e Bjellorusisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia Kombëtare e Shkencave e Bjellorusisë (ish Akademia Bjelloruse e Shkencave në 1928-1936; Akademia e Shkencave e RSS Bjelloruse në 1936-1991; Akademia e Shkencave e Bjellorusisë në 1991-1997) u themelua më 1 janar 1929, mbi bazën e Institutit të Bjellorusisht Kulturës (Inbelkult, 1922-1928), e cila ishte riorganizuar si Akademia e Shkencave përmes Dekretit të Komitetit Qendror Ekzekutiv dhe Sovjetit të Komisarëve Popullore të Republikës Socialiste Sovjetike Bjelloruse më 13 tetor 1928. Në fillim të veprimtarisë së tij, Akademia do të kishte vetëm 128 anëtarë, në mesin e tyre 87 shkencëtarë. Nga viti 1941 Akademia kishte 750 anëtarë të stafit dhe 12 të seksione.

Gjatë Luftës së dytë Botërore Akademia ishte evakuuar në Rusia dhe republikat e tjera Sovjetike. Dëme të mëdha materiale i solli Akademisë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 53°55'18"N 27°35'54"E / 53.92167°N 27.59833°D / 53.92167; 27.5983353°55′18″N 27°35′54″E / 53.92167°N 27.59833°E / 53.92167; 27.59833