Akademia Ushtarake Kim Ir Sen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 39°0'7"N 125°40'0"E / 39.00194°N 125.66667°D / 39.00194; 125.66667

Universiteti ushtarak Kim Ir Sen (i cili njihet poashtu si Akademia Ushtarake Kim Ir Sen) është një universitet i vendosur në Mangyongdae-guyok, Kore e Veriut. Është themeluar në vitin 1948 dhe mban emrin e Kim Ir Senit. Universiteti është një institucion arsimor post-sekondar për zyrtarët e Ushtrisë Popullore të Koresë. Është akademia më e shquar ushtarake në Korenë e Veriut.

Të diplomuar të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kim Yong-Chun
  • Kim Jong-gak
  • Chu Kënduan-këngë
  • Kim Jong-un[1]
  • Ri Yong-ho

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]