Akademia e Arteve (Tiranë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me monumentin e trashëgimisë kulturore të Akademisë së Arteve, për artikullin rreth institucionit shih këtu.
Akademia e Arteve
Akademia e Arteve (Tiranë) is located in Shqipëria
Akademia e Arteve (Tiranë)
Akademia e Arteve në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Rrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat 41°19′04″V 19°49′13″L / 41.317806°V 19.820222°L / 41.317806; 19.820222Koordinatat: 41°19′04″V 19°49′13″L / 41.317806°V 19.820222°L / 41.317806; 19.820222
Ndërtuar Shek XX
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret II
Përcaktuar 122
Nr. i referencës TR001
Tipologjia Shkolle

Akademia e Arteve është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "122 më 05.03.2007".

Godina ndërtohet gjatë viteve 40’ për të qënë një objekt për argëtim, kjo godinë është pjesë e një ansambli më të gjërë ku bëjnë pjesë Universiteti politeknik, Rektorati, Universiteti dhe Muzeu arkeologjik. Ky ansambël kaq i madh do të kishte dhe funksionin e dopo-lavoros për borgjezinë fashiste që jetonte në Tiranë. Objekti është projektuar nga arkitekti Gherardo Bosio.[2]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 12 gusht 2017. 
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 12 gusht 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]