Akademia e Gjuhës Hebraike

Coordinates: 31°46′20.34″N 35°11′54.71″E / 31.7723167°N 35.1985306°E / 31.7723167; 35.1985306
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

31°46′20.34″N 35°11′54.71″E / 31.7723167°N 35.1985306°E / 31.7723167; 35.1985306

Akademia e Gjuhës Hebraike (Academy of the Hebrew Language - הָאָקָדֶמְיָה לַלָּשׁוֹן הָעִבְרִית‎) është institucioni kryesor i gjuhës hebraike. Akademi filloi në 1890 si "Komiteti i gjuhës hebraike" në Jerusalem. Në vitin 1953 ajo u zëvendësua nga "Akademia e gjuhës hebraike" që u themelua në Universitetin hebraik të Jeruzalemit në kampin e Givat Ram.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Academy of the Hebrew Language – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale