Akademia e Shkencave (Tiranë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me monumentin e trashëgimisë kulturore të Akademisë së Shkencave, për artikullin rreth institucionit shih këtu.


Akademia e Shkencave (Tiranë)
Akademia e Shkencave (Tiranë) is located in Shqipëria
Akademia e Shkencave (Tiranë)
Akademia e Shkencave (Tiranë) në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Rrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat 41°19′35″V 19°49′23″L / 41.326306°V 19.822972°L / 41.326306; 19.822972Koordinatat: 41°19′35″V 19°49′23″L / 41.326306°V 19.822972°L / 41.326306; 19.822972
Ndërtuar Shek XX
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret II
Përcaktuar 122
Nr. i referencës TR002
Tipologjia Vile

Akademia e Shkencave (Tiranë) është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "122 më 05.03.2007".

Godina e akademisë së shkencave është një objekt i ndërtuar gjatë viteve 30’ për të shërbyer si rezidencë e mbretit Zog. Ka një arkitekturë neo-klasike, e zbukuruar me kolona dhe frize. Nga brënda objekti është i dekoruar me ornamenta të denjtë për një mbret.[2]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 12 gusht 2017. 
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 12 gusht 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]