Jump to content

Akademia e Shkencave e Moldavisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akademia e Shkencave e Moldavisë
Ndërtesa e Akademisë së Shkencave të Moldavisë në Chişinău
Formuar më1946
Statusi ligjoraktive
SeliaChişinău
Gjuha zyrtare
Gjuha rumune
President
Gheorghe Duca
Faqja në internetwww.asm.md

Akademia e Shkencave e Moldavisë (rumanisht: Academia de Ştiinţe a Moldovei </noinclude>), e themeluar në vitin 1946, është organizata kryesore shkencore e Republikës së Moldavisë dhe bashkërendon hulumtimin në të gjitha fushat e shkencës dhe teknologjisë.

Presidentët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gheorghe Duca ka qenë kryetar i Akademisë së Shkencave të Moldavisë që nga 5 shkurt, 2004.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]