Akejtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Akejtë (greqisht të lashtë:Ἀχαιοί, Akhaioí) përbëjnë një nga emrat kolektiv të grekëve të lashtëIliadën e Homerit (përdorur 598 herë) dhe në Odisejan. Emrat e tjerë të zakonshëm janë Danatë (Δαναοί, Danaoi; përdorur 138 herë) dhe Argivët (Ἀργεῖοι, Argeioi; përdorur 182 herë).

Në periudhën historike, Akejtë ishin banorë të rajonit të Akaisë, një rajon në pjesën veri-qendrore të Peloponezit. Shtetet e qytetit të këtij rajoni më vonë formuan një konfederatë të njohur si Lidhja Akenë, e cila kishte ndikim gjatë shekujve III dhe II p.e.s.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Beekes, Roberts Stephen Paul (2010). "Etymological Dictionary of Greek: The Pre-Greek Loanwords in Greek" (në anglisht). Leiden: Brill. ISBN 9789004174184.
  • Beloch, Karl Julius (1893). Griechische Geschichte (Volume I) (në anglisht). Strassburg and Berlin.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  • Huxley, George Leonard (1960). Achaeans and Hittites (në anglisht). Oxford: Vincent Baxter Press.
  • Meyer, Eduard (1884–1902). Geschichte des Altertums (Volume 1–5) (në anglisht). Stuttgart-Berlin.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)
  • Nagy, Gregory (2014). "The Heroic and the Anti-Heroic in Classical Greek Civilization" (në anglisht). Cambridge, MA: President and Fellows of Harvard College. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2016. Marrë më 26 shkurt 2018.