Akil Gjakova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Akil Gjakova (i lindur më 4 janar 1996 në Pejë, Kosovë) - Xhudisti kosovar lufton në kategoritë e peshës deri në 66 dhe deri në 73 kilogramë. Kampion Evropian deri në 18 vjet në vitin 2013.

Ai filloi të praktikojë xhudo në moshën 6 vjeçare. Ai bëri debutimin e tij në vitin 2012 në garat zyrtare ndërkombëtare në këtë disiplinë. Një vit më vonë ai fitoi kampionatin evropian të kadetëve (deri në 18 vjeç) në kategorinë e peshave deri në 66 kg, dhe gjithashtu mori vendin e pestë në Kampionatin Evropian deri në 23 vjet në të njëjtën kategori peshe. Që atëherë, ai ka konkurruar në garën e lartë. Në qershor të vitit 2015, ai mori pjesë në Lojrat Evropiane të vitit 2015, ku në kategorinë e peshës deri në 73 kg humbi në raundin e parë, duke humbur nga Nikola Gušić nga ippon. Në shtator të të njëjtit vit ai ishte i 5-ti në kampionatin evropian nën moshën 21 vjeç në të njëjtën kategori peshe.

Akil Gjakova më 10 02 2018, ka shënuar një sukses të jashtëzakonshëm në Grand Slamin e Parisit. Në Paris, Akili shkruan ka fituar medaljen e artë në grand slamin e Parisit të shtunën pasdite, duke shënuar kështu suksesin më të madh të Kosovës në xhudon e meshkujve. Në kategorinë 73 kilogramë ai ishte i pandalshëm duke rrëmbyer të artën në Paris.[1] Motra e tij, Nora Gjakova, gjithashtu praktikon xhudo.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Akili i artë në Paris, shkruan suksesin më të madh të Kosovës në xhudon e meshkujve". Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2018. Marrë më 14 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)