Jump to content

Akuakultura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hurdha e peshkut "Trofta" në Burim (Istog) - Kosovë - 2012
Peshqit në hurdhën e peshkut "Trofta" në Burim (Istog) - Kosovë - 2012

Akuakultura është një veprimtari ekonomike e cila merret me kultivimin e peshkut, krustaceve, molusqeve, bimëve ujore, algave, dhe organizmave të tjera ujorë. Akuakultura përfshin kultivimin e popullacionit të ujërave të ëmbla dhe ujërave të kripura në kushte të kontrolluara, prkundër me peshkimin tregtar, që është peshkimi i peshqve të egër. [1]

Sipas Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO), akuakultura "kuptohet si mbarështim i organizmave ujorë përfshirë peshqit, molusqet, krustacet dhe bimët ujore. Kjo nënkupton një formë të ndërhyrjes në procesin e rritjes për të përmirësuar prodhimin, siç është ruajtja e rregullt, ushqyerja, mbrojtja nga grabitqarët, etj. Akuakultura nënkupton gjithashtu pronësi individuale ose të korporatave të aksionarëve." [2] Prodhimi i raportuar nga operacionet globale të akuakulturës në vitin 2014 furnizonte mbi gjysmën e peshkut dhe butakëve që konsumoheshin direkt nga njerëzit; [3] [4] megjithatë, ka çështje në lidhje me besueshmërinë e shifrave të raportuara. [5] Më tej, në praktikën e tanishme të akuakulturës, produktet nga disa peshq të egër përdoren për të prodhuar një kile mish peshku të llojit salmon.

Lloje të caktuara të akuakulturës përfshijnë fermat e peshkut, fermat e karkalecave, guaca deti marikulturë, algakulturë (të tilla si alga deti ), dhe kultivimin e peshkut dekorativ. Metodat e veçanta përfshijnë akuaponikën dhe akuakulturën shumë-trofike të integruar, që të dyja integrojnë mbarështimin e peshkut dhe farmat e bimëve ujorë.

  1. ^ "Answers - The Most Trusted Place for Answering Life's Questions". Answers.com (në anglisht).
  2. ^ Global Aquaculture Production Fishery Statistical Collections, FAO, Rome. Retrieved 2 October 2011.
  3. ^ Half Of Fish Consumed Globally Is Now Raised On Farms, Study Finds Science Daily, September 8, 2009.
  4. ^ 2016 The State of the Worlds Fisheries and Aquaculture (PDF) (në anglisht). Rome, Italy: United Nations. 2016. fq. 77. ISBN 978-92-5-109185-2. Marrë më 2016-10-30. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  5. ^ Watson, Reg; Pauly, Daniel (2001). "Systematic distortions in world Fisheries catch trends". Nature (në anglisht). 414 (6863): 534–6. Bibcode:2001Natur.414..534W. doi:10.1038/35107050. PMID 11734851. Arkivuar nga origjinali më 2010-05-31.