Aladini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aladini gjen llambën magjike në shpellë

Aladini (Arabisht: علاء الدين) është një përrallë popullore, me shumë mundësi me origjinë të Lindjes së Mesme. Është e njohur së bashku me Ali Babën si një nga "tregimet jetime", historia nuk ishte pjesë e koleksionit origjinal të Një mijë e një netë dhe nuk ka burim autentik tekstual arab, por u shtua në librin Les mille et une nuits nga francezi Antoine Galland.[1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia shpesh është "ri-treguar" me variacione. Më poshtë është një përmbledhje e përkthimit Burton të vitit 1885.[2]

Aladini është një i ri i papërgjegjshëm, që banon në "një nga qytetet e Kinës". Ai rekrutohet nga një magjistar nga Magrebi, i cili pretendon se është vëllai i babait të ndjerë të Aladinit, Mustafa rrobaqepësi, duke bindur Aladinin dhe nënën e tij për vullnetin e tij të mirë duke pretenduar se e vendosi djaloshin si një tregtar të pasur. Motivi i vërtetë i magjistarit është të bindë Aladinin të tërheqë një llambë të mrekullueshme vaji nga një shpellë magjike e bllokuar. Pasi magjistari përpiqet për ta kapërcyer dy herë, Aladini e gjen veten të bllokuar në shpellë. Aladini është ende i veshur me një unazë magjike që magjistari ia ka dhënë hua. Kur fërkon duart e tij në dëshpërim, ai pa dashje fërkon unazën dhe shfaqet një xhind i cili e lëshon atë nga shpella, duke e lejuar atë të kthehet te nëna e tij ndërsa ishte në zotërim të llambës. Kur nëna e tij përpiqet të pastrojë llambën, në mënyrë që ata ta shesin për të blerë ushqim për darkën e tyre, shfaqet një xhind i dytë shumë më i fuqishëm i cili është i detyruar të bëjë ofertat e personit që mban llambën.

Me ndihmën e xhindit të llambës, Aladini bëhet i pasur dhe i fuqishëm dhe martohet me princeshën Badroulbadour, vajzën e sulltanit (pasi prishi me magji martesën e saj me djalin e vezirit). Xhindi i ndërton Aladinit dhe nuses së tij një pallat të mrekullueshëm, shumë më madhështor se ai i sulltanit.

Magjistari dëgjon fatin e mirë të Aladinit dhe kthehet; ai merr llambën duke mashtruar gruan e Aladinit (e cila nuk është në dijeni të rëndësisë së llambës) duke ofruar shkëmbimin e "llambave të reja për të vjetër". Ai urdhëron xhindin e llambës që të marrë pallatin, së bashku me të gjithë përmbajtjen e tij, në shtëpinë e tij në Magreb. Aladini ka akoma unazën magjike dhe është në gjendje të thërras xhindin më të vogël. Xhindi i unazës nuk mund të zhbëjë drejtpërdrejt asnjë nga magjitë e xhindit të llambës, por ai është në gjendje të transportojë Aladinin në Magreb, ku, me ndihmën e "dinakërive të grave" të princeshës, ai rikuperon llambën dhe i përplaset magjistari, duke e kthyer pallatin në vendin e vet të duhur.

Vëllai më i fuqishëm dhe më i keq i magjistarit komploton për të shkatërruar Aladinin për vrasjen e vëllait të tij duke maskuar veten si një grua e moshuar e njohur për fuqitë e saj shëruese. Badroulbadour bie për maskimin e tij dhe urdhëron "gruan" të qëndrojë në pallatin e saj në rast të ndonjë sëmundjeje. Aladini paralajmërohet për këtë rrezik nga xhindi i llambës dhe i vret shtytësin.

Aladdin përfundimisht ia del mbanë fronit të vjehrrit të tij.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Allen (2005) pp.280–
  2. ^ Burton (2009) pp. 1 ff