Alameda de la Sagra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alameda de la Sagra
Komunë
Vendndodhja
Alameda de la Sagra is located in Spanjë
Alameda de la Sagra
Alameda de la Sagra

Koordinatat: 40°0′43″V 3°47′42″P / 40.01194°V 3.79500°P / 40.01194; -3.79500

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Toledo
Qarku La Sagra
Kryetari i Bashkisë Rafael Martín Arcicóllar (2007)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33 km2
Lartësia 632 m (m.n.d.)
Popullsia 3324 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Ver texto
Vendasit Alamedano, na
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 45240
Prefiksi 925
Koordinatat 40° 0′ 43″ Veri

3° 47′ 42″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.alamedadelasagra.com


Alameda de la Sagra është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun La Sagra, të provincës Toledo, në Komunitetin Castile-La Mancha. Alameda de la Sagra ka 3324 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 33 km2.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna daton në një koloni të vendosur nga Plasterers nga Cobeja të cilët u vendosën në këtë zonë në shekullin e 14 për shkak të depozitave të saj të mëdha me Gjips. Kisha e Toledo ka marrë në pronësi tokën që prej shekullit të 12, dhe lejoi zgjidhje. Fillimisht e përbërë nga një kasolle druri dhe përngjante si fermë , qyteti gradualisht ka konvertuar strukturat e saj në Masoneri që nga viti 1530.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]