Alan Rickman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alan Rickman
Alan Rickman after Seminar (3).jpg
Rickman në nëntor të 2011
U lind në21 Shkurt 1946(1946-02-21)
Vdiq14 Janar 2016 (69 vjeç)
Londër, Angli
Punësimiaktor, drejtor filmi
Vite aktiviteti1978–2016
Bashkëshorte/tRima Horton (2012 - 14 janar 2016)

Alan Rickman Sidney Patrick (21 shkurt 1946 - 14 janar 2016) ishte një aktor dhe regjizor Anglez, i njohur për një sërë rolesh në skenë dhe ekran, shpesh si një antagonist kompleks. Rickman ishte anëtar i Shoqërisë Mbretërore Shakespeare, duke performuar në teatrin modern dhe klasik. Pjesa e parë e madhe e tij televizive erdhi në vitin 1982, por roli i tij më i madh ishte si Vicomte de Valmont në skenën e prodhimit e Les Liaisons Dangereuses në vitin 1985, për të cilat ai ishte i nominuar për një Çmim Tony. Rickman kishte fituar vëmendje më të gjerë për shfaqjet e tij në filmin Die Hard si Hans Gruber dhe Severus Snape në seritë e Harry Potter.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]