Alan Rufus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alan Rufus.

Alan Rufus, ndryshe Alanus Rufus (latinisht), Alan ar Rouz (bretonisht), Alain le Roux (frëngjisht) ose Alani i Kuq (rreth 1040 – 1093), Zoti i parë i Richmondit, ishte një fisnik Breton, i afërm dhe shoqërues i William Pushtuesi (Duka Uilliam II i Normandisë) gjatë pushtimit norman të Anglisë. Ai ishte djali i dytë i Eozen Penteur (i njohur gjithashtu si Eudon, Eudo ose Odo, Konti i Penthièvre) nga Orguen Kernev (i njohur gjithashtu si Agnes of Cornouaille). Uilliam Pushtuesi i dha Alan Rufus një feud të rëndësishëm anglez, i njohur më vonë si Nderi i Richmondit, rreth vitit 1071.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]