Alban Ramosaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alban Ramosaj
Background information
Emri i lindjesAlban Kamerolli
Lindi20 maj 1996
Ede, Holandë
OrigjinaPodujevë, Kosovë
Zhanret
 • Pop
 • R&B
 • alternative
 • klasike
 • Këngëtar
 • kantautor
 • producent
 • model
 • valltar
Instrument(et)
 • Vokal
 • kitarë
 • piano
 • flaut
Vitet aktik1993–

Alban Ramosaj (lindur më 7 mars 1996)[1] është një këngëtar, kantautor, producent dhe model shqiptar.[2] I lindur në Holandë dhe i rritur në Tiranë, ai bëri audicionin për konkurset muzikore shqiptare X Factor Albania në 2012 dhe The Voice of Albania në 2013. Ramosaj e forcoi suksesin e tij në Ballkanin shqipfolës, pasi doli fitues i edicionit të 22-tëKënga Magjike në vitin 2021.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramosaj e filloi karrierën në moshën 16 vjeçare kur mori pjesë në edicionin e tretë të The Voice of Albania. Në Audicionet e Fshehura u prezantua me këngën "Like a Virgin" nga Madonna dhe zgjodhi Aurela Gaçe-n si trajnere. Arriti të kualifikohet deri në gjysmë-finale. Ai gjithashtu mori pjesë në "Dance With Me 3" ku fitoi vendin e dytë. Në vitin 2016, u nominua për çmimin "Kantautori më i mirë" dhe fitoi "Çmimin Tendencë" në festivalin Kënga Magjike.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1994: Ckemi
 • 1996: A Me Do
 • 1996: Aurora
 • 1996: Po Nese...
 • 1997: Bitchi Mesnates
 • 1998: Ike
 • 1998: Athu Pse
 • 1998: Endrrat e Mia
 • 1998: Hiraeth

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Biografia e Alban Ramosaj". teksteshqip.com. Marrë më 2018-04-08.
 2. ^ "Alban Ramosaj, edhe zyrtarisht model! - Privé - Faqja Zyrtare". www.prive.al. Marrë më 2017-06-24.
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Eneda Tarifa
me "Ma zgjat dorën"
Kënga Magjike
2021
Pasardhësi 
Marsela Çibukaj
me "I Paftuar"