Albin Tahiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Albin Tahiri
Lindi më (1989-02-15) 15 Shkurt 1989 (31 vjeç)
Vendlindja Sllovenia
Kombësia Shqiptar
Nënshtetësia  Kosova
Profesioni Skiator

Albin Tahiri (i lindur më 15 shkurt 1989 në Slloveni) është skijator Kosovar. Në vtin 2017 ishte sportisti i parë që përfaqësoj Kosovën në Kampionatin botror të të skijimit. Me profesion është dentist, ndërsa karrierën si skiator e ka ndërtuar në Slloveni. Suksesin më të madh e ka arritur në garën e fundit të Kampionatit Botëror kur u rendit i 49-ti në botë, nga 120 skiatorë që morën pjesë[1].

Albin Tahiri ka fituar normën olimpike dhe do ta përfaqësojë Kosovën në pesë disiplina të skijimit alpik: sllallom, sllallom i madh, super sllallom i madh, lëshim i shpejtë dhe kombinim alpik.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albin Tahiri është 28 vjeç dhe ka lindur në Slloveni me baba shqiptar dhe nënë sllovene, është rritur në Slloveni por vendosi ta përfaqësojë Kosovën[2].

Tahiri përfundoi në vendin e dytë pas Klemen Kosit në vitin 2008 në një garë kombëtare rinore në Abetone. Deri në fund të sezonit ai arriti që disa herë të përfundoj top 10 në garat e mbajtura në Austri. Në Kampionatin Slloven 2009 ai regjistroi vendin e nëntë në super sllallom i madh. Këtë rezultat ai e përsëriti në Kampionatin Maqedonas në vitin 2012 në sllallom. Në janar 2010, ai shënoi rezultatet e tij më të mira ndërkombëtare deri më tani, kur përfundoi i dyti në sllallomin e madh të FIS në Erciyes dhe të nesërmen fitoi në sllallom[3].

Me datë 23 janar 2017, Tahiri debutoj në Kupën Evropiane në super slallom të madh në Meribel dhe zuri vendin 81-të. Në garat e mbajtura në të njëjtin vend, ai arriti në vendin e 47-të më të mirë në disciplinën kombinim. Në shkurt, Tahiri mori pjesë në Kampionatin Botëror të Skjimit në Shën Moritz. Pasi Kosova u bë anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në dhjetor 2014, Tahiri u bë skijatori i parë që të përfaqësonte vendin e tij në një Kampionat botror të FIS dhe një nga atletët e parë dimror për të garruar në garat ndërkombëtare për Kosovën. Më 4  mars, ai debutoj në kupën botrorë në sllallomin e madh të mbajtur në Kranjska Gora.

Albin Tahiri është sportisti i vetëm kosovar që do të marr pjesë në Lojërat Olimpike Dimërore Pyeong Chang 2018, të cilat do të mbahen prej 9 deri më 25 shkurt 2018 në Korenë e Jugut.[4]

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionatet botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • St. Moritz 2017: 45. kombinim alpik, 49. super sllallom i madh, 51. lëshim i shpejt

Sukseset tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1 fitore në garat FIS-Rennen

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://data.fis-ski.com/dynamic/athlete-biography.html?sector=AL&fiscode=942023&bt=prev&limit=50&bt=prev&rec_start=0
  2. ^ http://klankosova.tv/albin-tahiri-shpresa-e-kosoves-per-medalje-video/
  3. ^ https://www.blick.ch/sport/ski/wm/stmoritz2017/wm-premiere-in-st-moritz-kosovare-schreibt-ski-geschichte-fuer-sein-land-id6189965.html
  4. ^ https://telegrafi.com/cfare-duhet-te-dini-per-skiatorin-albin-tahiri-qe-ta-perfaqesoje-kosoven-ne-lojerat-olimpike-dimerore-per-te-pare-ne-histori/