Alcántara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alcántara
Komunë
noform
Convent of San Benito de Alcántara (16th century).
Stema_figura
Vendndodhja
Alcántara is located in Spanjë
Alcántara
Alcántara

Koordinatat: 39°43′20″V 6°53′23″P / 39.72222°V 6.88972°P / 39.72222; -6.88972

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Extremadura
Provinca Cáceres
Qarku Tierra de Alcántara
Kryetari i Bashkisë Luis Mario Muñoz Nieto
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 552 km2
Lartësia 291 m (m.n.d.)
Popullsia 1653 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Alcantareños
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 10980
Koordinatat 39° 43′ 20″ Veri

6° 53′ 23″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.alcantara.es


Alcántara është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Tierra de Alcántara, të provincës Cáceres, në Komunitetin Extremadura. Alcántara ka 1653 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 552 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]