Alcázar de San Juan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alcázar de San Juan
Komunë
noform
Old windmills.
Stema_figuraBandera de Alcazar.png
Vendndodhja
Alcázar de San Juan is located in Spanjë
Alcázar de San Juan
Alcázar de San Juan

Koordinatat: 39°24′20″V 3°12′20″P / 39.40556°V 3.20556°P / 39.40556; -3.20556

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Ciudad Real
Qarku Campo de San Juan
Kryetari i Bashkisë Diego Ortega
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 666.78 km2
Lartësia 644 m (m.n.d.)
Popullsia 30675 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Alcazareños
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13600
Koordinatat 39° 24′ 20″ Veri

3° 12′ 20″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.alcazardesanjuan.es


Alcázar de San Juan është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de San Juan, të provincës Ciudad Real, në Komunitetin Castile-La Mancha. Alcázar de San Juan ka 30675 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 666.78 km2.

Vendet e Vizituara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mullinjtë e vjetër të erës
  • Kulla Grand Prior (Shek.XIV)
  • Kisha e Shën Marisë Majorit (Shek.XIII-XV)
  • Kisha e Shën Françeskut të Asizit (Shek.XIV-XV)
  • Manastiri i Shën Kleir (Shek.XVI)
Alcazardesanjuan santisimatrinidad.jpg
Alcazardesanjuan sanfrancisco.jpg

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]