Jump to content

Alcañices

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alcañices
Popullsia
 • Gjithsej1.122
Emri i banorëveAlcañizanos
Faqja zyrtarewww.toroayto.es

Alcañices është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Aliste, të provincës Zamora, në Komunitetin Castile dhe León. Alcañices ka 1122 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 54.76 km2. Më 12 shtator 1297 u nënshkrua Traktati i AlcañicesAlcañices mes Portugalias dhe Castile. Ky traktat i themeluar në kufirin midis Portugalisë dhe Spanjës është një nga kufijtë më të vjetër në Evropë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]