Aldo Albanesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

{{arbitri di pallacanestro|italiani}}

Aldo Albanesi
Informacione

Ka drejtuar në Seria A për meshkuj nga 1968 deri 1985, për një total prej 338 garash. ka qene arbiter nderkombetar qe nga 1970 deri më1985, me 203 takime direkte.

Ka marre pjesë në Giochi della XXI OlimpiadeMontreal (1976), në dy edizione të Campionati Europei maschili dhe tre femminili, një kupë Intercontinentale per Nazioni.

Ha inoltre diretto 3 finali di Coppa delle Coppe, 2 di Coppa dei Campioni femminile, ed una di Coppa Intercontinentale.

Që nga 2007 è membro dell'Italia Basket Hall of Fame.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Italia Basket Hall of Fame

Raffael 058.jpg
Arti & Kultura: Animim · Film · Letërsi · Muzikë · Serial · Strip
Aeskulap.png
Biologjia: Mjekësi
Globo terraqueo 3.gif
Gjeografia: Gjeografi · Kosovë · ShBA · Shqipëri · Maqedoni · Greqi
Top.gif
Sporti: Sport
Vista-system.png
Teknologjia: Informatikë · Elektronikë  · Teknologji
Logo physics.svg
Shkenca: Fizikë, Matematikë

Categoria:Membri dell'Italia Basket Hall of Fame