Aleister Crowley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eduard Aleksander Krouli

Aleister Crowley as Baphomet X° O.T.O.jpg

Emri: Eduard Aleksander
Mbiemri: Krouli
Lindi më: 12 tetor 1875
Vendlindja: Angli
Vdiq më: 1 dhjetor 1947
Vdiq në: Heistings, Angli
Profesioni: poet, okultist, shkrimtar

Alister Krouli (ang. : Aleister Crowley), (12 Tetor 18751 Dhjetor 1947), ishte një shkrimtar, okultist, poet, përgjues dhe jogi anglez. Ishte anëtar në disa shoqërira magjike si Urdhrën Hermetike të Agimit të Artë, dhe Ordo Templi Orientis. U bë i mirënjohur pas shkrimit të veprave të tija Libri i Ligjit dhe Magick (4 vëllime).