Aleksandër Jabllanoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Aleksandër Jabllanoviq)
Aleksandër Jabllanoviq

Aleksandër Jabllanoviqi (Serbisht: Александар Јаблановић Aleksandar Jablanovic; 25 shtator 1980[1]), është politikan serb i Kosovës dhe ministër i komunitetit për kthim në Republikën e Kosovë nga 9 dhjetor 2014 deri më 3 shkurt 2015. Ai ishte zëvendës i kryetarit të komunës së Leposaviqit. Tani ai punon në ministrin e punës dhe politikës sociale në Serbi.

Më 6 janar 2015, disa shqiptarë e kanë gjuajtur me gurë Aleksandrin kur ai ishtë në vizitë në kishën ordotokse në Gjakovë,[2][3] e njëjta gjë ka ndodhur edhe në vitin 2014.[4] Shumë qytetarë kanë kërkuar dorëheqjen e tij. Ai ka kërkuar falje në lidhje me këtë.[5] Më 3 shkurt 2015, është thënë se ai u largua nga kabineti.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Aleksandar Jablanovic; Minister's profile" (në anglisht). Ministry of Communities and Return, Republic of Kosovo. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2014. Marrë më 12 shtator 2016.
  2. ^ "Bus carrying Serbs attacked with stones in Kosovo" (në anglisht). B92 English. 8 shkurt 2015. Marrë më 8 shkurt 2015.
  3. ^ "Tear gas at Kosovo rally demanding minister resign over war victims comment" (në anglisht).
  4. ^ "Albanci kamenovali autobus sa Srbima ispred crkve u Đakovici" (në serbisht).
  5. ^ "Jabllanoviq u kërkon falje nënave gjakovare" (në anglisht). Kosova Press. Marrë më 19 janar 2015.
  6. ^ "Serb minister dismissed from Pristina government" (në anglisht). B92 English. 3 shkurt 2015. Marrë më 6 shkurt 2015.