Jump to content

Aleksandar Ivović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aleksandar Ivović, (24 shkurt 1986) është një vaterpolist profesionist malazez [[Mali i Zi|.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij në PVK Jadran, e cila është skuadra e tij e parë seniore për të cilën konkurron. Ai ishte anëtar i ekipit kombëtar të vaterpolit për meshkuj të Malit të Zi në Lojërat Olimpike Verore 2008 . Skuadra arriti deri në gjysmëfinale, ku u mund nga Hungaria dhe më pas humbi nga Serbia në ndeshjen për medaljen e bronztë. [1]

Lojërat Olimpike Verore 2012, ai ishte përsëri një anëtar i ekipit të Malit të Zi, ku humbën ndaj Kroacisë në gjysmëfinale, dhe më pas humbën përsëri nga Serbia në ndeshjen e medaljes së bronztë, këtë herë 11–12. [2] Ai konsiderohet si një nga mbrojtësit më të mirë të të gjitha kohërave dhe nga shumë më i miri në pozitën e tij në botë pasi mund të transformojë të gjithë mbrojtjen e ekipit të tij.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Çmimi i vaterpolit mashkull i Swimming World Magazine "Lojtari i Vitit në Botë" : 2011, 2018
 • MVP i LEN Champions League : 2017–18
 • Anëtar i Ekipit të Dytë Botëror të 2000–2020 nga total-waterpolo [3]
 • Anëtar i Ekipit Botëror sipas total-waterpolo 2018, [4] 2019 [5]
 • Komiteti Olimpik i Malit të Zi "Sportisti i Vitit": 2015, 2016
 • MVP i Ligës së Adriatikut 2008–09 me PVK Jadran [6]
 • Golashënuesi më i mirë i Ligës së Adriatikut 2008–09: 103 gola me PVK Jadran [6]
 • MVP i Ligës së Adriatikut 2009–10 me PVK Jadran [6]
 • Golashënuesi më i mirë i Ligës së Adriatikut 2009–10: 68 gola me PVK Jadran [6]
 • Golashënuesi më i mirë i Serisë A1 2010–11 : 79 gola me Pro Recco
 • Golashënuesi më i mirë i Ligës së Adriatikut 2012–13: 66 gola me Jug Dubrovnik
 • Skuadra e Turneut të Lojërave Olimpike 2012
 • Skuadra e Turneut të Lojërave Olimpike 2020
 • Golashënuesi më i mirë i Lojërave Olimpike 2020 : 24 gola
 • Golashënuesi më i mirë i Ligës Botërore 2018 : 14 gola
 • Golashënuesi më i mirë i Kampionatit Evropian 2018 : 17 gola
 • Golashënuesi më i mirë i Kampionatit Botëror 2013 : 20 gola
 • Golashënuesi më i mirë i Kampionatit Botëror 2019 : 21 gola
 • Skuadra e Turneut të Kampionatit Botëror 2013
 • Skuadra e Turneut të Kampionatit Botëror 2019
 • MVP i Ligës Botërore : Tbilisi 2020

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "water polo men results - Water polo - Beijing 2008 Olympics". www.olympic.org. Marrë më 2016-02-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "water polo men results - Water polo - London 2012 Olympics". www.olympic.org. Marrë më 2016-02-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "total-player-2020". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "total-player-2018/the-total-player-2018-award-results". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "total-waterpolo.com/total-waterpolo-player-2019". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d "Јадранска лига у ватерполу", Википедија (në serbisht), 2021-05-27, marrë më 2022-03-04