Alenush Terian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alenush Terian
Alenush Terian
Alenoush Terian
U lind në
Vdiq
Tehran, Iran
KombësiaIranian
ProfesioniFizikë, Astronomi

Ālenush Teriān (9 nëntor 1920–4 mars 2011)(Persisht: آلینوش طریان; gjithashtu: آلینوش تریان; Armenisht: Ալենուշ Տէրեան), ishte një astronome dhe fizikante Iraniane e cila është quajtur 'Nëna e Astronomisë moderne Iraniane'.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka lindur në një familje Iraniane-Armene në Teheran, Irani.[2] Babai i saj ishte poet dhe përkthyes (me emrin stilolaps) Arizad që do të thotë I lindur për Arian ) i cili kishte përkthyer Shahnameh, nga Persishtja në Armenisht.[3]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teriān u diplomuar në 1947 në Departamentin e Shkencës në Universitetin e Teheranit. Ajo e filloi karrierën e saj në laboratorin e fizikës të këtij universiteti dhe u zgjodh shefe e operacioneve të laboratorit në të njëjtin vit. Ajo aplikoi për bursë për të studiuar në France por Dr. Hesabi nuk e pranoi. Ai besonte se është tashmë e mjaftueshme për një grua për të studiuar kaq shumë.[3] Më në fund ajo u largua nga Iranin për në France, me mbështetjen financiare të atit, ku në 1956 ajo mori doktoraturë në Fizikë Atmosferike nga Universiteti i Sorbonës. Pas kësaj ajo u kthye në Iran dhe u bë Asistent Profesor në termodinamikë në Universitetin e Teheranit. Më pas ajo punoi në Fizikën Diellore asaj kohe Gjermania Perëndimore për një periudhë prej katër muajsh përmes një bursë që ishte dhënë nga qeveria Gjermane, Universitetit të Teheranit.

Në 1964 Dr. Teriān u bë profesoresha e parë femër e fizikës në Iran. Në 1966, Profesoresh Teriān u bë anëtare e Gjeofizikës në Komitetin e Universitetit të Teheranit. Në 1969 ajo u zgjodh shefe e studimeve Fizika diellore në këtë universitet dhe filloi të punojë në Observatorin diellore te cilat ajo ishte një nga themeluesit. Profesoresh Teriān doli në pension në vitin 1979. Në kohën e vdekjes së saj ajo jetonte në Teheran[4]

Festimi i 90 vjetorit të Profesoresh Teriān në Teheran u ndoqën nga një numër i i madh parlamentarësh dhe mbi 100 armenët-iranianë [5] Terian vdiq më 4 mars 2011.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "پیکر 'مادر نجوم ایران' تشییع شد" (në persisht). BBC Persian. Marrë më 2013-04-09.
  2. ^ Interview with Alenoush Terian, Farsnews Wire Service Arkivuar 23 tetor 2017 tek Wayback Machine.
  3. ^ a b "An interview with Alenoush Terian". www.farheekhtegan.ir (në persisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 25 mars 2015.
  4. ^ Alenoush Terian's Page in the Persian Wikipedia.
  5. ^ The Mother of the Iranian Astronomy honoured Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine.
  6. ^ Iran’s First Female Astronomer Alenoush Terian Passes Away, The Armenian Weekly (March 5, 2011)