Alex Rhind

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alex Rhind
Të dhënat personale
Emri i plotëAlexander Rhind
Data e lindjes1849
Vendi i lindjesAberdeen, Skoci
Data e vdekjes1922
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
Queen's Park
Ekipi kombëtar
1872Skocia1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase . † Ndeshje (Gola).

Alexander "Alex" Rhind (20 Shtator 1849 – 22 Janar 1922) ka qenë një ish futbollist skocez i cili ka luajtur si sulmues.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Aberdeen, Rhind ka luajtur futboll me klubin e Queen's Park, dhe gjithashtu zhvilloi një paraqitje me Skocinë në vitin 1872.[1] Ai më vonë shërbeu si president i K.F Kaledonia.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Paul Smith (2013). Scotland Who's Who: International Players 1872–2013. Pitch Publishing (në anglisht). f. 244.