Alexander Merkel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Alexander Merkel
Alexander Merkel.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Alexander Merkel
Data e lindjes (1992-02-22) 22 Shkurt 1992 (25 vjeç)
Vendi i lindjes Pervomayskiy, Kazakistan
Gjatësia 1,77 m (5 ft 9+12 in)
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Watford (në huazim nga Udinese)
Numri 8
Kariera në rini
JSG Westerwald
2003–2008 VfB Stuttgart
2008–2009 Milan
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2010–2011 Milan 6 (0)
2011–2013 Genoa 19 (1)
2012 Milan (Hauzim) 1 (0)
2013– Udinese 5 (0)
2014– Watford (Huazim) 10 (1)
Ekipi kombëtar
2007 Gjermania U–15 2 (0)
2007–2008 Gjermania U–16 10 (1)
2008 Gjermania U–17 3 (0)
2009 Gjermania U–18 2 (0)
2010–2011 Gjermania U–19 2 (1)
2011 Gjermania U–20 1 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 25 Mars 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 26 Janar 2012

Alexander Merkel (Kazakistanisht: Александр Меркель; lindur më 22 Shkurt 1992) është një futbollist gjerman i cili luan me klubin anglez WatfordChampionship, i huazuar nga Udinese. Ai është një mesfushor.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

I lindur në Kazakistan nga prindër me origjinë gjermane [1], Merkel lëvizi në Gjermani në moshën 6 vjeçare në vitin 1998 [2]. Atje filloi të luante futboll me skuadrën amatore JSG Westerwald, përpara se të bashkohej me VfB Stuttgart në moshën 11 vjeçare [3].

Milan[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Doppel-Pass: Moskau lockt "sowjetische" fußballer. sueddeutsche.de (in gjermanisht). Süddeutsche Zeitung. 13 Janar 2011. Marrë më 13 Janar 2011. 
  2. ^ Peter Staunton (10 Gusht 2010). Scouting Report: Alexander Merkel – AC Milan. goal.com. Marrë më 13 Dhjetor 2010. 
  3. ^ Alexander Merkel: 'Milan ist ein Weltverein'. dfb.de (in gjermanisht). Deutscher Fußball-Bund. 16 Dhjetor 2010. Marrë më 16 Dhjetor 2010.