Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
Regjia ngaMiguel Arteta
Shkruar ngaRob Lieber.[1]
Bazuar nëAlexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day nga Judith Vorst
ProdhuesiShawn Levy
Dan Levine
Lisa Henson
LuajnëSteve Carell
Jennifer Garner
Ed Oxenbould
Dylan Minnette
Kerris Dorsey
Bella Thorne
KinematografiaTerry Stacey
MontazhiPamela Martin
MuzikaChristophe Beck
Production
companies
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios
Motion Pictures
Data e publikimit
6 tetor 2014 (El Capitan Theatre)
10 tetor 2014 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
81 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti28 milion dollarë[3]
Fitimi100.7 milion dollarë[4]

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day është një film komedi familjare amerikane i vitit 2014 i drejtuar nga Miguel Arteta nga një skenar i shkruar nga Rob Lieber. Filmi bazohet lirshëm në librin për fëmijë të Judith Viorst, me të njëjtin emër. Bashkëprodhuar nga Shawn Levy dhe Lisa Henson për Walt Disney Pictures përmes kompanive të tyre përkatëse të prodhimit, 21 Laps Entertainment dhe The Jim Henson Company, filmi u lëshua në Amerikën e Veriut më 10 tetor 2014. Filmi mori kritika të ndryshme, por ishte një sukses në arkë, duke fituar 100,7 milion dollarë në të gjithë botën kundrejt një buxheti prej 28 milion dollarësh. Është një nga filmat e vetëm të prodhuar nga The Jim Henson Company që nuk përmban asnjë kukull.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke jetuar në periferinë e Los Anxhelosit, Alexander Cooper (Ed Oxenbould) shpesh ndihet i lënë jashtë nga familja e tij: vëllai i vogël Trevor (Elise / Zoey Vargas); vëllezërit dhe motrat e tij të mëdhenj Anthony (Dylan Minnette) dhe Emily (Kerris Dorsey); dhe prindërit e tyre, Kelly (Jennifer Garner) dhe Ben (Steve Carell).

Anthony po përpiqet të fitojë patentën e tij të shoferit në mënyrë që ai të mund të vozisë të dashurën e tij, Celia (Bella Thorne), në prom; Emily po bën prova për rolin kryesor në shfaqjen e saj në shkollën Peter Pan; Kelly punon për një kompani botimesh në një libër të ri për fëmijë i cili do ta promovojë atë në nënkryetare të kompanisë në fjalë; Ben, i cili është i papunë për shtatë muaj, ka kërkuar një intervistë për një punë si një dizajner i lojës.

Atë mëngjes, Aleksandri përjeton një seri fatkeqësish në shkollë: ai aksidentalisht i vë flakën fletoren e shoqes së tij të klasës, Becky Gibson; shoku i tij i klasës Elliot dërgoi një imazh poshtërues të tij me foto në të gjithë shkollën; dhe ai zbulon se miqtë e tij - përfshirë Becky, dhe madje edhe shokun e tij më të mirë Paul - të gjithë do të marrin pjesë në festën e ditëlindjes së Philip Parker (Lincoln Melcher), në vend të Aleksandrit, për shkak të argëtimit dhe popullaritetit të shtrenjtë të partisë së Philip. Kur ai përpiqet t'i tregojë familjes së tij për ditën e tij të keqe, askush nuk është shumë dashamirës për shkak të përqendrimit në gjërat e mira që u ndodhin. Atë natë, Aleksandri vendos një qiri në një sundae ditëlindjeje të bërë në shtëpi. Ai dëshiron që të gjithë në familjen e tij të kenë lidhje me atë që po kalon.

Të nesërmen në mëngjes, Aleksandri zgjohet për të gjetur pjesën tjetër të familjes së tij në një çrregullim kaotik: prindërit e tij kanë fjetur gjumë; Emily ka një të ftohtë nga provat në makinë; Celia është ndarë me Anthony, për shkak të dëgjimit dhe keqinterpretimit të saj të një bisede mes vëllezërve Cooper një natë më parë. Plus, Anthony zgjohet për të gjetur një puçërr gjigant në ballë. Makina e Kelly është e vdekur, për shkak të Emily që kishte lënë dritën natën e kaluar dhe duke e harxhuar baterinë. Ben duhet ta marrë Trevorin me vete në intervistë, pasi e lëshoi ​​Kelly në punë. Në shkollë, Aleksandri mëson se festa e ditëlindjes së Philip është anuluar sepse Philip ka li të dhenve; Becky dhe Paul, së bashku me të gjithë fëmijët e tjerë që kishin planifikuar fillimisht të merrnin pjesë në festën e Philip, në vend të kësaj do të marrin pjesë në festën e Aleksandrit.

I kënaqur, Aleksandri i tregon babait të tij për Philip dhe se Elliot ishte mërzitur pasi i kishte dërguar mesazhe shkollës fotot e Aleksandrit. Ai më pas i ngazëllyer i kërkon babait të tij Benit që të planifikojë një festë për të. Ndërkohë, Kelly informohet për një gabim shtypjeje të sikletshëm në librin që po publikojnë ("hedh" në vend të "kërcej"); ajo përpiqet të parandalojë Dick Van Dyke që ta lexojë atë në një ngjarje publike që ata kanë planifikuar. Ben merr Trevor së bashku në intervistën e tij; shefi i tij i ardhshëm, Greg (Donald Glover), duket se është i impresionuar nga kredencialet e Benit. Sidoqoftë, ata vendosin të mbajnë një takim tjetër, pasi Trevor të marrë një theksues jo-toksik. Në shkollëë, Anthony i rregullon gjërat me Celia. Ai hidhet ngazëllimi por aksidentalisht godet një banderolë e cila është e bashkangjitur në dy rafte trofesh, duke bërë që ato të rrëzohen dhe të thyhen, duke çuar në pezullimin e tij.

Kelly arrin në leximin e Dick Van Dyke shumë vonë për ta paralajmëruar atë për shtypjen e gabuar të librit. Ai pastaj lexon materialin e papërshtatshëm, duke poshtëruar veten, duke tronditur audiencën dhe pothuajse duke u arrestuar Kelly. Ndërkohë, Ben blen shurup kollë për vajzën e tij të sëmurë gjatë rrugës për në Department of Motor Vehicles; atje ekzaminuesi i drejtimit të automjetit të Anthony, Suggs, e mashtron me mizori duke ia hequr sytë nga rruga duke përdorur sarkazëm për ta bindur që t’i përgjigjet telefonit të tij celular. Kjo bën që Anthony të shkatërrojë disa matësa parkimi, të dëmtojë minivanin e familjes dhe të mos kalojë në provimin e tij të vozitjes. Ndërsa e gjithë familja Cooper dënon fatkeqësitë e tyre kolektive, Aleksandri u pret dhe iu thotë se është faji i tij. Ai kërkon falje që i bëri të gjithë të vuajnë ditën që kanë pasur. Ben nuk pajtohet: dita nuk është shkatërruar ende, sepse nuk ka mbaruar akoma. Aty dhe atje, e gjithë familja vendos të qëndrojë sa më pozitive.

Gjatë rrugës për në shfaqje, ata shkojnë për të marrë tuxedo e Anthony për mbrëmjen e maturës, por pasi mësuan se tuxedo që kishte marrë me qira ishte dhënë aksidentalisht, Anthony arrin ta marrë rrobaqepësin për t’i dhënë një tuxedo blu. Coopers shkojnë në shfaqjen e Emily, nga e cila ajo bën një farsë spektakolare me sjelljen e saj jonormalisht të tërbuar, pasi mbidozoi me shurup kollë me forcë shtesë dhe doli i dehur. Ndërsa ngushëllonte në prapaskenë e saj, Emily hedh përpjetë Benin, duke e detyruar atë të vishte bluzën e një pirati. Firma për krijimin e lojërave thërret dhe fton Benin në Nagamaki, një restorant japonez, për një takim tjetër. Familja, e bashkuar nga Celia, drejtohen për në restorant në minivanin e tyre të dëmtuar rëndë. Atje, Ben aksidentalisht i vendos mëngët e këmishës në skarë, duke e turpëruar veten para punëdhënësve. Gruaja dhe fëmijët e Benit e ngushëllojnë atë, duke u zotuar se do të kapërcejnë çdo gjë tjetër që u takon dita, me Aleksandrin që thotë se ditët e këqija janë normale dhe se ata mund t'ju ndihmojnë në kohë më të mira. I frymëzuar nga kjo, Anthony ndryshon mendim për të shkuar në mbrëmjen e maturës me Celia; ai deklaron se familja e tij është më e rëndësishme. Coopers kthehen në shtëpi për të gjetur një aligator në shtëpinë e tyre nga kopshti zoologjik që përkëdhelte Ben dhe Kelly për ditëlindjen e Aleksandrit. Ndërsa ata arrijnë të fusin alligatorin në pishinë, kanguri kalon pranë, dhe Ben vrapon pas tij. Beni e gjen në oborrin e një fqinji dhe kanguru e shkelmon. Ata arrijnë ta marrin përsëri në shtëpi.

Të gjithë miqtë e Aleksandrit paraqiten për ditëlindjen e tij, përfshirë Becky. Ben dhe Kelly marrin telefonata. Ben mësoi se mori këtë punë dhe Kelly i tha se leximi i librit nga Dick Van Dyke u bë viral, dhe se libri u bë një bestseller. Ben dhe Kelly shikojnë jashtë dhe shohin që fëmijët e tyre po kënaqen. Ata sjellin një tortë për Aleksandrin, dhe ai bën një dëshirë që të ketë më shumë ditë si kjo, duke thënë se për një ditë mjaft të keqe, kjo doli të ishte dita më e mirë ndonjëherë.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Full Cast Revealed for Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day" (në anglisht). ComingSoon.net. 29 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2014. Marrë më 30 gusht 2013.
  2. ^ "Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day (PG)". Walt Disney Studios Motion Pictures (në anglisht). British Board of Film Classification. 30 qershor 2014. Marrë më 2 korrik 2014.
  3. ^ Mendelson, Scott (11 tetor 2014). "Box Office: 'Dracula Untold' Tops 'Gone Girl' With $8.9M Friday". Forbes (në anglisht). Marrë më 11 tetor 2014.
  4. ^ "Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day". Box Office Mojo (në anglisht). Internet Movie Database. Marrë më 28 nëntor 2015.