Alexandra Elbakyan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elbakyan ne 2010 ne Harvard University (SHBA)

Alexandra Asanovna Elbakyan (Rusisht: Александра Асановна Элбакян) është një studente nga Kazakistani e diplomuar,[1] programuese kompjuteri dhe krijuesie e platformës Sci-Hub.[2] The New York Times e ka krahasuar atë me Edward Snowden për shak të mënyrës së publikimit të informacionit sensitiv dhe për shkak se ajo tashmë shmang sistemin gjygjësor amerikan duke vendosur të banojë në Rusi,[3] ndërsa Ars Technica e ka krahasuar me Aaron Swartz.[4]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elbakyan ka lindur në Kazakistan në vitin 1988. Ajo thotë se ka "rrënjë Armene, sllave dhe aziatike".[5] Elbakyan filloi studimet universitare në Astana, ku ajo zhvilloi aftësitë e saj në zhvillimin e programeve kompjuterike.

Krijimi i Sci-Hub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi projektin Sci-Hub pasi u kthye në Kazakistan në vitin 2011, e karakterizuar nga revista Science si "një akt tmerrësisht frymëzues dhe altruist ose një iniciative masive kriminale, në varësi të personit që ju pyesni në lidhje me çështjen".[6]

Padia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një padie në SHBA nga shtëpia botuese Elsevier, Elbakyan është aktualisht e fshehur për shkak të rrezikut të ekstradimit.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]