Alexandra Elbakyan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elbakyan ne 2010 ne Harvard University (SHBA)

Alexandra Asanovna Elbakyan (Rusisht: Александра Асановна Элбакян) është një studente nga Kazakistani e diplomuar,[1] programuese kompjuteri dhe krijuesie e platformës Sci-Hub.[2] The New York Times e ka krahasuar atë me Edward Snowden për shak të mënyrës së publikimit të informacionit sensitiv dhe për shkak se ajo tashmë shmang sistemin gjygjësor amerikan duke vendosur të banojë në Rusi,[3] ndërsa Ars Technica e ka krahasuar me Aaron Swartz.[4]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elbakyan ka lindur në Kazakistan në vitin 1988. Ajo thotë se ka "rrënjë Armene, sllave dhe aziatike".[5] Elbakyan filloi studimet universitare në Astana, ku ajo zhvilloi aftësitë e saj në zhvillimin e programeve kompjuterike.

Krijimi i Sci-Hub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo filloi projektin Sci-Hub pasi u kthye në Kazakistan në vitin 2011, e karakterizuar nga revista Science si "një akt tmerrësisht frymëzues dhe altruist ose një iniciative masive kriminale, në varësi të personit që ju pyesni në lidhje me çështjen".[6]

Padia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas një padie në SHBA nga shtëpia botuese Elsevier, Elbakyan është aktualisht e fshehur për shkak të rrezikut të ekstradimit.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.washingtonpost.com/local/this-student-put-50-million-stolen-research-articles-online-and-theyre-free/2016/03/30/7714ffb4-eaf7-11e5-b0fd-073d5930a7b7_story.html?tid=sm_fb
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2016. Marrë më 3 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ http://www.nytimes.com/2016/03/13/opinion/sunday/should-all-research-papers-be-free.html
  4. ^ http://arstechnica.com/tech-policy/2016/04/a-spiritual-successor-to-aaron-swartz-is-angering-publishers-all-over-again/
  5. ^ https://twitter.com/ringo_ring/status/700626318124134400
  6. ^ http://www.sciencemag.org/news/2016/04/alexandra-elbakyan-founded-sci-hub-thwart-journal-paywalls

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]