Alexandre Cabanel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Alexandre Cabanel ( 28 shtator 1823 - 23 janar 1889 ) ishte një piktor francez i lindur në Montpellier, Herault . Ai pikturoi subjekte historike , klasike dhe fetare në stilin akademik . Ai gjithashtu ishte i njohur edhe si një piktor portretesh. Sipas Diccionario Enciclopedico Salvat, Cabanel është përfaqësuesi më i mirë i L'art pompier dhe piktor i preferuar i Napoleoni III . Ai hyri në Akademinë e Arteve të bukura në Paris në moshën shtatëmbëdhjetë vjeçare. Cabanel studioi me François - Edouard Picot . Ekspozita e tij e parë në Sallonin e Parisit në 1844 , dhe fitoi bursën Prix de Rome në 1845 , në moshën njëzet e dy vjeçare.Cabanel u zgjodh anëtar i Institutit në 1863 . Ai u emërua profesor në Universitetin e Arteve te Bukura në 1864 dhe dha mësim atje deri kur vdiq . Cabanel fitoi Grande Médaille d' Honneur në Salons në vitet 1865 , 1867, dhe 1878. Ai ishte i lidhur ngushtë me Salon Paris : . " Ai u zgjodh rregullisht të jurisë Salon dhe nxënësit e tij mund të numërohen me qindra në Salons Nëpërmjet tyre , Cabanel bëri më shumë se çdo artist tjetër të gjeneratës së tij për të formuar karakterin pikturave te Epokës së Bukur franceze " .Refuzimi i tij së bashku me William - Adolphe Bouguereau për të lejuar piktorin impresionist Édouard Manet dhe shumë piktorëve të tjerë të shfaqnin punët e tyre në Sallon në 1863 çoi në krijimin e Sallonit-te Refuzimeve nga qeveria franceze . Një piktor i suksesshëm akademik, piktura e tij e vitit 1863 "Lindja e Venusit" është një nga shembujt më të njohur të pikturës akademike e shekullit të 19 - . Fotografia ishte blerë nga perandori Napoleon III , ka edhe një kopje e vogël ( pikturuar në vitin 1875 për një bankier , John Wolf ) në Muzeun Metropolitan të Artit në New York City . Ajo iu dhurua atyre nga Wolf në 1893 .

Nxënës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga nxënësit e tij përshihen:

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]