Alfred Duncan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alfred Duncan
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJoseph Alfred Duncan
Datëlindja (1993-03-10) mars 10, 1993 (30 vjeç)
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fiorentina
Numri32
Karriera me të rinjtë
2010–2012Internazionale
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–2014Internazionale3(0)
2012–2014Livorno (huazim)51(1)
2014–2016Sampdoria26(1)
2015–2016Sassuolo (huazim)33(1)
2016–2020Sassuolo76(6)
2020Fiorentina (huazim)13(1)
2020–Fiorentina64(4)
2021Cagliari (huazim)19(0)
Karriera ndërkombëtare
2013-Gana U–204(0)
2012–2017Gana10(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 27 shtator 2023

Joseph Alfred Duncan (lindur më 10 mars 1993) është një futbollist profesionist ganez i cili luan si mesfushor për klubin italian Fiorentina.

Duncan ka ishte pjesë e kombëtares ganeze nga viti 2012 e deri në 2017, duke luajtur 10 ndeshje.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duncan u bë pjesë e akademisë së Interit në vitin 2010. Për shkak të rregullave të FIFAs, transferimi i Ducan te Interi u zyrtarizua në mars 2011, pas ditëlindjes së tij të 18të.[1] Duncan bëri debutimin e tij si profesionist më 26 gusht 2012 në ndeshjen hapëse të kampionatit kundër Pescarës, duke u aktivizuar si zëvëndësues në minutën e 83të me Interin që fitoi 3–0 në transfertë.[2]

Sampdoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 korrik 2014, Duncan u transferua te Sampdoria duke firmosur një kontratë dy-vjeçare.[3]

Sassuolo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 korrik 2015, Duncan kaloi te Sassuolo në formë huazimi për një sezon me të drejtë blerje për 6 milion €.[4][5] Ai shënoi golin e parë për klubin në fitoren 2–0 kundër Milanit më 6 mars 2016.[6]

Fiorentina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2020, Duncan u bë pjesë e Fiorentinës në formë huazimi me detyrim blerje në përfundim të sezonit.[7]

Mē 17 janar 2021, Duncan u huazua te Cagliari për gjysmën e dytë të sezonit 2020–21 me mundësi blerje.[8] Ai luajti gjithsej 19 ndeshje me Cagliarin.[9]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duncan është pjestar i skuadrës ganeze U20 dhe me të ka luajtur në Botërorin U20 në vitin 2013 që u luajt në Turqi, duke luajtur 4 ndeshje. Ai bëri debutimin e tij për kombëtaren e parë më 14 Nëntor 2012 kundër skuadrës së Kape Verdes.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Kampionati Sezoni Kampionati Kupa Europa Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Internazionale Serie A 2012–13 3 0 0 0 3 0
Livorno(Huazim) Serie B 2012–13 19 1 1 0 4 1 24 2
Karriera në total 22 1 1 0 - - 4 1 27 1

1Përfshirë Coppa Italia.

2Përfshirë UEFA Cup dhe UEFA Champions League.

3Përfshirë Supercoppa Italiana dhe Serie B playoff.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja ganeze e futbollit
Viti Ndeshje Gola
2012 1 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Inter Profile". inter.it (në italisht). F.C. Internazionale Milano. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 16 tetor 2021.
  2. ^ "Pescara vs. Internazionale 0 – 3" (në anglisht). Soccerway. 26 gusht 2012. Marrë më 28 shtator 2023.
  3. ^ U.C. Sampdoria (19 korrik 2014). "Ufficiale: Joseph Alfred Duncan Blucerchiato per Due Stagioni" (in it). Press release. Archived from the original on 22 korrik 2014. https://web.archive.org/web/20140722105123/http://www.sampdoria.it/news/ufficiale-joseph-alfred-duncan-blucerchiato-per-due-stagioni.html. Retrieved 28 shtator 2023. 
  4. ^ U.S. Sassuolo S.r.l. S.p.A. bilancio al 2015-12-31 (statutory filing) (në italisht). Modena: Italian C.C.I.A.A. 2016.
  5. ^ "Calciomercato: acquisito dalla Sampdoria il centrocampista Alfred Duncan" (në italisht). U.S. Sassuolo Calcio. 23 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 27 dhjetor 2015.
  6. ^ "Alfred Duncan and Nicola Sansone on target as 10-man Sassuolo defeat AC Milan" (në anglisht). ESPN FC. 6 mars 2016. Marrë më 28 shtator 2023.
  7. ^ "UFFICIALE: Fiorentina, ecco Duncan: prestito con obbligo di riscatto" (në italisht). TuttoMercatoWeb.com. Marrë më 31 janar 2020.
  8. ^ "UFFICIALE: Cagliari, dalla Fiorentina arriva Duncan in prestito con diritto di riscatto" (në italisht). TuttoMercatoWeb.com. Marrë më 28 shtator 2023.
  9. ^ "Alfred Duncan » Serie A 2020/2021" (në anglisht). World Football. Marrë më 28 shtator 2023.