Alfred Trebicka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alfred Trebicka.jpg

Alfred Trebicka është aktor, regjisor dhe skenarist shqiptar. Ai lindi ne vitin 1966. Kreu studimet e larta në Akademinë e Arteve. Dhe më pas studioi në Danimarkë. Eshtë fitues i disa cmimeve si Cmimet Kult, Aktori më i mirë në festivalin e Preshevës etj. Ka bashkëpunuar me disa regjisorë te huaj nga Turqia dhe Kanadaja. Eshtë i martuar me aktoren Violeta Trebicka. Aktualisht eshte petagog i mjeshtrisë së Aktorit në Universitetin e Arteve.

Teater[redakto | përpunoni burim]

Aktrim[redakto | përpunoni burim]

Regji[redakto | përpunoni burim]

Skenare[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]


Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.