Ali Hamenei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ali Husejn Hamenei
علی حسینی خامنه‌ای
Udhëheqësi i 2-të Suprem i Iranit
Titullar
Në detyrë
4 qershor 1989
Si ushtrues detyre: 4 June – 6 gusht 1989[1]
Presidenti
Paraprirë ngaRuhollah Homeini
Presidenti i 3-të i Iranit
Në detyrë
9 tetor 1981 – 16 gusht 1989[2]
KryeministriMir Hosein Musavi
Udhëheqësi SupremRuhollah Homeini
Vetë ai
Paraprirë ngaMohammad-Ali Raxhai
Pasuar ngaAkbar Hashemi Rafsanxhani
Kryetari i 1-rë i Këshillit të Vlerësimit të Përshtatshmërisë
Në detyrë
7 shkurt 1988 – 4 qershor 1989
Vendosur ngaRuhollah Homeini
Paraprirë ngaZyra u themelua
Pasuar ngaAkbar Hashemi Rafsanxhani
Imam i lutjes e së premtes së Tehranit
Titullar
Në detyrë
14 janar 1980
Vendosur ngaRuhollah Homeini
Imamët e Përkohshëm
Paraprirë ngaHusein-Ali Montazeri
Të dhëna vetjake
U lind më
Sejid Ali Huseini Hamenei[3]

15 korrik 1969 (letërnjoftim)[3]
19 prill 1939 (81 vjet)
Meshhed, Horasan, Shteti perandorak i Iranit
Partia politikeI pavarur (që nga viti 1989)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/etMansure Hoxhaste Bagherzade (m.1964)
FëmijëtMustafa
Moxhtaba
Masud (gjithashtu i njohur Mohsen)[5]
Meysam
Hoda
Boshra
Prindër(it)
Të afërmit
VendbanimiShtëpia e Lidershipit
ShkollimiQom Seminary
Nënshkrimi
Faqja në rrjetenglish.khamenei.ir

Sejid Ali Huseini Hamenei (Persisht: سید علی حسینی خامنه‌ای‎ Sejjed Ali Hoseini Khamenei lindi më 19 prill 1939) është një ajetullah dhe Marxha' Dymbëdhjetë shia dhe udhëheqësi i dytë suprem dhe aktual i Iranit, në detyrë që nga viti 1989. Ai ishte më parë President i Iranit nga viti 1981 deri më 1989. Ali Hamenei është kreu i shtetit më i gjatë në Lindjen e Mesme, si dhe i dyti - udhëheqësi iranian më i gjatë në shërbim të shekullit të kaluar, pas Shah Muhammed Riza Pehlevi.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Entekhab.ir, پایگاه خبری تحلیلی انتخاب. "توضیحات مجلس خبرگان درباره جلسه انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر در سال 68/ آیت‌الله گلپایگانی فقط 14 رای داشت". پایگاه خبری تحلیلی انتخاب – Entekhab.ir (në persisht).[lidhje e vdekur]
  2. ^ "letter to Hashemi Rafsanjani and resignation from presidency" (në persisht). Khamenei.ir. 16 gusht 1989. Marrë më 17 korrik 2018.
  3. ^ a b "A photo of Identity document of Ayatollah Khamenei" (në persisht). Khamenei.ir. 1 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2017. Marrë më 14 janar 2018.
  4. ^ "جامعه روحانيت مبارز جوان مي‌شود" [Combatant Clergy Association gets younger] (në persisht). Fararu. 8 korrik 2012. 118101. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2016. Marrë më 25 qershor 2016.
  5. ^ Kazemzadeh, Masoud. "Ayatollah Khamenei's Foreign Policy Orientation". Comparative Strategy (në anglisht). 32 (5): 443–458. doi:10.1080/01495933.2013.840208. eISSN 1521-0448. ISSN 0149-5933. S2CID 153558136.
  6. ^ "The Supreme Leader – The Iran Primer" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2016. Marrë më 1 korrik 2016.