Ali Kastrati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ali Kastrati.jpg

Ali Kastrati u lind në Preshevë më 20 gusht 1922 është mjeshtër i Sportit, Trajner i Merituar (Kombëtar)

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Ali Kastrati ka qenë 15 herë kampion kombëtar në boks, 16 herë në mundje dhe 15 herë në peshëngritje si trajner. Fitues i të gjitha kupave të Republikës në mundje (1951-1966).oks (1951-1963) dhe në peshëngritje (1949-1966), si trajner me Partizanin. Fitues i 3 medaljeve të arta si trajner në Spartakiadën e parë Kombëtare me Partizanin në të 3 sportet.

- Trajner i ekipeve kombëtare në boks, mundje e peshëngritje (1958,1960 dhe 1963).

- Mban 65 medalje të kampionit kombëtar.

- Ka zhvilluar 20 takime ndërkombëtare dhe rreth 300 ndeshje si boksier.

- Eshtë zgjedhur midis 12 sportistëve më të mëdhenj shqiptarë për të gjitha kohët (1998).

- Eshtë nderuar me medalionin "Nderi i Sportit Shqiptar"

- flet këto gjuhë:: bullgarisht, turqisht, serbokroatisht, italisht. - U nda nga jeta me 11 mars 2013

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Foto[redakto | përpunoni burim]