Jump to content

Alice Coltrane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alice Coltrane
Background information
Emri i lindjesAlice McLeod
Lindi(1937-08-27)27 gusht 1937, Detroit, Michigan, SH.B.A.
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti, Los Angeles, California, SH.B.A.
ZhanretJazz
muzikante, kompozitore, lidere grupi muzikore
Instrument(et)piano, organo, harp, zë
Vitet aktik1962–2006
LabeliImpulse!, Columbia, Warner Bros.
Websitewww.alicecoltrane.org

Alice Coltrane (mbiemri i lindjes McLeod, 27 gusht, 1937 – 12 janar, 2007), e njohu edhe me emrin e saj të adoptuar sanskrit Turiyasangitananda ose Turiya Alice Coltrane, ishte pianiste amerikane, organiste, harpiste, këngëtare, kompozitore, swamini dhe gruaja e dytë e saksofonistit dhe kompozitorit të xhazit John Coltrane. Një nga harpistet e pakta në historinë e xhazit, ajo regjistroi shumë albume si një lidere e grupit muzikor, duke filluar nga fundi i viteve 1960 dhe fillimi i viteve 1970 për Impulsin! dhe labelet e tjera të mëdha të regjistrimeve.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme dhe karriera (1937-1965)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur më 27 gusht 1937, në Detroit, Michigan, Alice McLeod u rrit në një familje muzikore. Nëna e saj, Anna McLeod, ishte një anëtare e korit në kishën e saj dhe gjysmë vëllai i saj, Ernest Farrow, ishte një basisti i njohur i xhazit. Me motivimin e Ernest, Alice ndoqi muzikën dhe filloi të luajë në klube të ndryshme rreth Detroitid, derisa u shpërngul në Paris në fund të viteve 1950. Alice studioi muzikën klasike, si dhe xhazin me Bud Powell në Paris, ku punoi si pianiste gjatë pauzave në Blue Note Jazz Club në vitin 1960. Atje u transmetua në televizionin francez në një shfaqje me Lucky Thompson, Pierre Michelot dhe Kenny Clarke.[2] Ajo u martua me Kenny "Pancho" Hagood në vitin 1960 dhe kishte një vajzë me të.[3] Martesa mbaroi së shpejti, për shkak të varësisë nga heroina e zhvilluar nga Hagood dhe Alice u detyrua të kthehej në Detroit me vajzën e saj.[4] 

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si udhëheqëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A Monastic Trio (Impulse!, 1968)
 • Cosmic Music (Impulse!, 1966–68) with John Coltrane
 • Huntington Ashram Monastery (Impulse!, 1969)
 • Ptah, the El Daoud (Impulse!, 1970)
 • Journey in Satchidananda (Impulse!, 1970)
 • Universal Consciousness (Impulse!, 1971)[5]
 • World Galaxy (Impulse!, 1972)
 • Lord of Lords (Impulse!, 1973)
 • Reflection on Creation and Space (a Five Year View) (Impulse!, 1973; compilation)
 • Illuminations (Columbia, 1974) with Carlos Santana
 • Eternity (Warner Bros, 1975)
 • Radha-Krsna Nama Sankirtana (Warner Bros., 1976)
 • Transcendence (Warner Bros., 1977)
 • Transfiguration (Warner Bros., 1978)
 • Turiya Sings (Avatar Book Institute, 1982)
 • Divine Songs (Avatar, 1987)
 • Infinite Chants (Avatar, 1990)
 • Glorious Chants (Avatar, 1995)
 • Priceless Jazz Collection (GRP, 1998; compilation)
 • Astral Meditations (Impulse!, 1999; compilation)
 • Translinear Light (Impulse!, 2004)
 • The Impulse Story (Impulse!, 2006; compilation)
 • World Spiritual Classics: Volume I: The Ecstatic Music of Alice Coltrane Turiyasangitananda (Luaka Bop, 2017; compilation)

Si anëtare dytësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me John Coltrane

 • Live at the Village Vanguard Again! (Impulse!, 1966)
 • Live in Japan (Impulse!, 1966; released 1973)
 • Stellar Regions (Impulse!, 1967; released 1995)
 • Expression (Impulse!, 1967)
 • The Olatunji Concert: The Last Live Recording (Impulse!, 1967; released 2001)
 • Infinity (Impulse!, 1972)

Me Terry Gibbs

 • Terry Gibbs Plays Jewish Melodies in Jazztime (Mercury, 1963)
 • Hootenanny My Way (Mercury, 1963)
 • El Nutto (Limelight, 1964)

Me Charlie Haden

 • Closeness (Horizon, 1976)

Me Joe Henderson

 • The Elements (Milestone, 1973)

Me McCoy Tyner

 • Extensions (Blue Note, 1970)

Të ndryshme

 • Stolen Moments: Red Hot + Cool

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Chris Kelsey.Alice Coltrane BiographyAllmusic
 2. ^ "The Lucky Thompson Discography 1957–1974" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 17 shkurt 2011.
 3. ^ Voce, Steve (16 janar 2007). "Alice Coltrane – Obituaries" (në anglisht). The Independent. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2012. Marrë më 9 tetor 2015.
 4. ^ "Transfiguration and Transcendence: The Music of Alice Coltrane | Pitchfork". pitchfork.com (në anglisht). Marrë më 2017-02-28.
 5. ^ Talent in Action (në anglisht). Nielsen Business Media, Inc. 13 mars 1971. fq. 28–. ISSN 0006-2510. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]